Lavičky v Kodani upozorňují na nebezpečí zvýšené hladiny oceánů

10. 5. 2022 | Aneta Binerová
Environmentální kampaň dánské televizní stanice TV2 upozorňuje v Kodani zvýšenými lavičkami velmi názorně na to, že do konce století může stoupnout hladina oceánů o 1 metr. V přímořském státě s průměrnou nadmořskou výškou 30 metrů to není pěkný pohled.

 

Nikdo to za nás neudělá. To je poselství environmentální kampaně dánské televizní stanice TV2 nazvané „Naše země - naše odpovědnost“. Pokud nezměníme naše chování, může se náš život v důsledku globálního oteplování změnit zásadně k horšímu. Řečené to bylo mnohokrát, přesto se varování před vrtošivějším počasím přinášejícím extrémy a častější živelní katastrofy nebo před stoupajícími hladinami moří zdají až příliš abstraktní. Proto se TV2 rozhodla k rozšíření kampaně v ulicích Kodaně s příklady, kterým porozumí každý.

Rozmístila 10 laviček, které svou výškou reflektují odhady OSN o tom, nakolik se zvýší hladiny moře v roce 2100. Kolemjdoucí se tak mohou jednoduše přesvědčit, že na vyšplhání na lavičku by potřebovali bezmála štafle. Část sezení je mnoha lidem na úrovni prsou nebo ještě výše. O to jednodušeji si pak mohou přečíst štítek s textem:

„Záplavy se stanou součástí našeho každodenního života, pokud nezačneme něco dělat s naším klimatem. Podle poslední zprávy OSN o klimatu se očekává, že pokud bude globální oteplování pokračovat, stoupne hladina moří do roku 2100 až o 1 metr.“

 

TV2 na kampani spolupracuje s městem Kodaň, které povolilo k využití design laviček, který je už od konce 19. století typický pro hlavní město Dánska i celý pobřežní stát. Ten se vyznačuj extrémně nízkou nadmořskou výškou, která v průměru činí jen 30 metrů nad mořem. Výrazné zvýšení hladiny oceánů tak přímo ohrožovat existenci státu. Lidé se mají problém vyznat ve velkém množství environmentální dat a předpovědí soupeřících s emocionálními výlevy od těch pociťujících klimatický žal i od těch, co vliv chování člověka na klima popírají. Jasný příklad toho, že vaše vnoučata mohou mít v centru současné Kodaně vodu doslova až po krk, je přitom informací, ke které je těžké zůstat lhostejný.

Sdílejte tento článek:
Podobné články: