Lidé chtějí více robotů!

2. 2. 2012 | Bednářová Daniela
Robotizace úspěšně pokračuje, lidé však touží po jejich větším zastoupení v domácnosti.

Roboti dnes nacházejí široké uplatnění v průmyslu a armáda investuje do jejich vývoje pro použití v průzkumu terénu i v boji. Přesto je pro obyčejného člověka nejlákavější představa známá z mnoha sci-fi filmů, kdy jsou roboti oddanými služebníky, kteří s radostí vypomáhají v domácnosti. Robotické vysavače tento apetit po mechanických pomocnících pravděpodobně ještě více nastartovaly. Průzkum analytické společnosti pro marketing Persudable Researches totiž ukazuje, že 68% dotazovaných osob by rádo používalo robota pro splnění domácích prací, jako je čištění oken, mytí nádobí a praní prádla. Seznamu požadavků vévodí „pohyblivý robot“, kterého by si jako služebnou přálo 55% respondentů.

Jiní lidé by si přáli robota, který by zastával povinnosti jejich osobního asistenta, připomínal by schůzky a důležité úkoly, které musí daný den splnit. Dalším úkolem, který by respondenti rádi svěřili robotovi bylo hlídání dětí nebo starost o seniory. Většina dotazovaných pak uvedla, že jejich robot by měl vypadal jako lidská bytost, používal by ke komunikaci hlas, byl by androgynní a funkčně vysoce variabilní. Cena robota by se podle 13% dotazovaných mohla pohybovat dokonce nad 15.000 dolarů (podle současného kurzu 285 tisíc Kč). Většina dotazovaných by ale za robota nezaplatila více než tisíc dolarů, tedy necelých 20 tisíc Kč.

Myšlenkou robota jako domácího pomocníka se vědci zabývají už desítky let. Přesto se primárně zaměřují se na vytvoření robotů, kteří by za člověka vykonávali nebezpečnou práci např. ve válečných zónách, nebo demolici budov. V současnosti se roboti využívají třeba pro monitoring životního prostředí.

Chtěli byste robota, který by za vás umyl okna? Co všechno by měl umět a jak by podle vás mohl vypadat? Kolik byste za něj byli ochotní zaplatit?

Zdroj: www.mashable.com

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: