Mapy od Facebooku mají pomoci s prevencí proti nemocem

22. 5. 2019 | Milada Zemanová
Facebook o svých uživatelích ví skutečně mnoho. Nově by však tento Velký bratr mohl svými daty přispět i k dobru. Konkrétně pomocí mapování hustoty obyvatelstva, jeho pohybu i internetové pokrytí. Právě ta mají pomoci zdravotnickým organizacím při poskytování efektivnější zdravotní péče a umožnit jim lépe reagovat při vypuknutí epidemie. Bude s nimi pracovat například UNICEF.

Facebook představil 3 typy map, které mají pomoci zdravotnickým organizacím v jejich kampaních, a také pro lepší boj s ohnisky onemocnění. Aby zdravotnické organizace mohly svou práci dělat efektivně, potřebují vědět, kde je jich vlastně zapotřebí. Což je obzvláště důležité, pokud vypukne epidemie.

Samozřejmě existují monitoringy, které se zaměřují právě na šíření nemocí, nicméně informace z nich mohou být neaktuální nebo dokonce zastaralé. A právě v této oblasti může pomoci Facebook. Přeci jen má řadu informací o komunitách, a to i v oblastech, o nichž není dostatek detailních dat..

Zmíněné mapy budou k dispozici nejen neziskovým organizacím, ale také univerzitám pohybujícím se ve zdravotnické oblasti. Zmíněné mapy budou následující:

● mapy hustoty obyvatelstva s demografickými informacemi

● mapy pohybu

● mapy pokrytí

Mapy hustoty obyvatelstva s demografickými informacemi

Tato mapa vznikla na základě dvouleté práce Columbia University v New Yorku. Ta využívala satelitní snímky a informace ze sčítání lidu. Vznikla tak mapa ve vysokém rozlišení, která nezobrazuje pouze lidi žijící v okruhu 30 metrů, ale také demografické informace. Mezi nimi například počet dětí mladší 5 let, ženy v produktivním věku, starší lidi, apod.

Mapa žen v Tanzanii, které jsou v reproduktivním věku. Zdroj: Facebook

Mapy pohybu

Často je těžké předvídat, kde by mohlo dojít k vypuknutí epidemie. Nicméně kombinace informací ze zdravotnického systému a mapy pohybu může přinést cenné informace. Porozumění cestování obyvatelstva je klíčové pro předvídání šíření infekce. Tyto mapy získávají informace od uživatelů Facebooku, kteří jej mají nainstalovaný na svém mobilním telefonu a mají zapnuté určení polohy.

Mapa znázorňující cestování lidí z Londýna a do něj. Zdroj: Facebook.

Mapy pokrytí

Zdravotní informace se v posledním desetiletí rapidně rozrostly, nicméně stále existují místa, kam nedosáhnou. Jedná se například o oblasti, které nemají internetové pokrytí. Zdravotnické organizace si pak nemohou být jisté, jestli jejich informace vůbec tamní obyvatele oslovily.

Díky Facebooku však lze zjistit, jestli je možné lidi v určité oblasti oslovit online. Například je nalákat na den věnovaný očkování, apod. Zdravotnické organizace na základě těchto informací mohou změnit své plány a oslovit určité skupiny obyvatel jinou cestou.

Grafické znázornění 3G internetového připojení v Demokratické republice Kongo. Zdroj: Facebook.

A právě tyto mapy mají pomoci zdravotnickým organizacím lépe pochopit, kde lidé žijí, jak se pohybují, jak často jsou v kontaktu s dalšími lidmi . Na jejich základě v kombinaci s informacemi ze zdravotnických systémů, mohou organizace efektivněji distribuovat léčiva a reagovat na případné epidemie.

Mezi stávajícími partnery Facebooku, které budou s mapami pracovat, jsou například: Direct Relief, FHI360, Harvard School of Public Health, International Medical Corps, the London School of Hygiene & Tropical Medicine, Malaria Atlas Project, UNICEF, Wadhwani AI, Světové ekonomické fórum a další.

Dle svého vyjádření Facebook doufá, že se tyto mapy stanou hodnotným zdrojem informací pro zdravotnické organizace a pomohou jim lépe poskytovat zdravotnickou péči. Zdá se tedy, že detailní informace o svých uživatelích Facebook využije i pro dobro společnosti.

Zdroje: Wersm, Facebook

Kam dál?

Facebook vnímá, jakou sílu má, a že i informace na něm mohou vést lidi k rozhodnutím, které výrazně mohou ovlivnit jejich zdraví. V březnu tohoto roku například oznámil konkrétní kroky proti šiřitelům dezinformací o očkování.

Štítky dokumentu: Facebook

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: