Medici ve videosérii ukazují, jak vypadají nemoci, kterým lze předcházet očkováním

3. 12. 2020 | redakce
„Nemoci nejsou tolik vidět, ale nezmizely“ — tak zní název videosérie Projektu „Medici PRO Očkování“, který byl založen studenty 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Snaží se v ní ukázat, jak nemoci vypadají, jaké mají důsledky a proč je lepší prevence očkováním.


Zdroj: Medici pro Očkování

Už předtím, než se začala řešit vakcína proti onemocnění COVID-19, se Česká republika potýkala s klesající proočkovaností. Nebezpečný trend, který ohrožuje děti i dospělé, se rozmáhá i v České republice. Velké množství dezinformací vyvolávajících strach a také neporozumění mezi lékaři a pacienty vedou k odmítání očkování. Iniciativa studentů Karlovy univerzity Medici PRO Očkování na tyto problémy poukazuje a vysvětluje nejasnosti, které vznikají. Aktuálně ilustrují projevy a důsledky některých očkováním preventabilních onemocnění pomocí videosérieNemoci nejsou tolik vidět, ale nezmizely“.

Projevy a důsledky nemocí si lidé často neumějí představit, protože mnohé z nich jsou díky očkování stále ještě pod kontrolou. Běžný člověk si neuvědomuje, jaký vliv na jeho život onemocnění může mít. Ve svém nejnovějším projektu se proto Medici PRO Očkování snaží ukázat, jak nemoci vypadají, jaké mají důsledky a proč je lepší prevence očkováním. 

V pětidílné videosérii diváci mohou sledovat mimo jiné příznaky a důsledky tetanu, černého kašle i v poslední době často diskutovaných spalniček.

Problémem spalniček je, že mnoho odpůrců očkování je nepovažuje za vážné onemocnění. Vzhledem k tomu, že 20 % nemocných musí být hospitalizováno a komplikace onemocnění mohou vést k hluchotě, snížení intelektu, nebo dokonce ke smrti, nemůžeme s tímto tvrzením souhlasit,“ vysvětluje Stanislav Štrba, zástupce iniciativy Medici PRO Očkování. „Věříme, že videosérie Nemoci nejsou tolik vidět, ale nezmizely srozumitelně ilustruje vážné hrozby, které s sebou nemoci přináší,“ dodává.


Ukázka kožních projevů pravých neštovic. Zdroj: Medici pro Očkování

Jedno video se ale vymyká. Ukazuje vysoce nakažlivé pravé neštovice, se kterými se už díky jejich vymýcení setkat nemůžeme. Dozvíme se v něm například, že před zavedením očkování každý rok zemřelo v českých zemích průměrně 3 788 osob na jeden milion obyvatel. Díky vakcinaci se počty mrtvých postupně snižovaly, až se onemocní podařilo vymýtit úplně.

Zásadním problémem jsou dezinformace

Velké množství dezinformací, které vyvolávají strach, vede k častějšímu odmítání očkování. „Bohužel právě očkování je častým tématem dezinformátorů, kteří využívají již zmíněného strachu. Paradoxem je, že odmítáním očkování vystavují rodiče nejen své děti život ohrožujícím nemocem. Naším cílem je srozumitelně a jasně vysvětlit široké veřejnosti, jak očkování funguje, proč jsou dezinformace lživé a k čemu všemu může odmítání očkování vést,“ vysvětlují medici.


Ukázka kožních projevů spalniček. Zdroj: Medici pro Očkování

Vakcína proti COVID-19 je častým cílem dezinformací

Videosérie ukazuje nemoci, se kterými se lidstvo potýká již delší dobu. Bohužel ani vakcína proti novému koronaviru se odmítnutí stoprocentně nevyhnula. Medici si problém uvědomují: „Přestože se vakcína proti COVID-19 ještě ani nezačala aplikovat, už nyní je částí společnosti odmítána. Svoji vinu na tom mají dezinformace, komunikace vlády i pocit nejistoty mezi občany. I tato vakcína, stejně jako všechny ostatní, však musí projít několika fázemi přísného testování”

Zatím je publikovaný výše vložený trailer. Jednotlivé díly videosérie budou zveřejňovány v následujících týdnech a ke zhlédnutí budou na YouTube kanále a sociálních sítích (FB, ING) Medici PRO Očkování.


Kam dál? 

Boj s fake news a konspiračními teoriemi musí svádět i sociální média. Facebook letos v říjnu začal blokovat placené příspěvky, které mají uživatele odrazovat od aplikace očkování proti chřipce, a informuje uživatele o zdraví a prevenci.

Štítky dokumentu: Marketing v neziskovém sektoru
Sdílejte tento článek:
Podobné články: