Microsoft Copilot může znamenat kancelářskou revoluci v přijetí AI

25. 9. 2023 | Petr Michl
Microsoft představil svého „pana Sponku“ pro věk umělé inteligence. Microsoft Copilot bude i ve Windows 11, prohlížeči Edge, vyhledávači Bing nebo v Malování. Jeho propojení s aplikacemi v Microsoft 365 může ovšem znamenat zásadní průlom umělé inteligence do pracovního života milionů firem.

AI je v současné chvíli mainstreamovým tématem. ChatGPT nabral 100 milionů registrovaných uživatelů rychleji než jakákoliv jiná online služba či aplikace. Změnila se ale za toho třičtvrtě roku od vypuštění ChatGPT v prosinci 2022 skutečně tak výrazně práce lidí a globální ekonomika? Zatím to tak nevypadá. V létě si více uživatelů hrálo pro zábavu při chatu s historickými postavami s Character.ai než těch u ChatGPT. Skutečná adopce AI nastane dle mnoha odborníků až v okamžiku, kdy bude AI neoddělitelně implementována do pracovních nástrojů s vyššími stovkami až miliardami uživatelů.

A právě tento okamžik se nebezpečně přiblížil. Microsoft 22. září oznámil uvedení svého AI společníka Copilot 365, který by měl uživatele provázet napříč Microsoft 365 — tedy sadou nástrojů a aplikací, mezi kterými najdete Teams, Word, Outlook, Excel, PowerPoint, ale měl by doplnit i Bing, prohlížeč Edge, Malování a do určité míry i samotný operační systém Windows 11.

Nejsilnější stránkou Microsoft Copilot má být integrace

Microsoft nabízí celý digitální ekosystém. Hlavní přidanou hodnotou Microsoft Copilot má být integrace napříč operačním systémem, nástroji a aplikacemi. To umožní uživatelům co nejlépe vytáhnout si „potřebná data“ pro zadané úkoly. Jejich součástí by mělo být zejména poskytování asistence při syntéze dat z vaší online aktivity, pracovních dat a jejich okamžitého využití pro akci.  

být asistentem, který zrychlí rutinní úkoly. Zápisy ze schůzek půjde lehce přeměnit ve vyhledání kroků k akci, které z nich vyplývají, ale třeba i v e-maily se shrnutím pro zasláním všem účastníkům či absentujícím, co by měli o probíraných tématech také vědět.

Měl by usnadnit práci nováčkům ve firmách, kteří se budou moc s pomocí Copilota jednoduše  „prohrabat ve firemních datech“ a zjistit, co se jak dělá v určité situaci. Společnosti s vlastní „knowledge base“ (chcete-li „firemní Wikipedií“), tak budou moci rychleji růst i využívat nastřádané know-how.

S napojením na Dynamics 365 se rýsují i značná vylepšení v oblasti prodeje, komunikace se zákazníky a marketingu obecně.  

Copilot má zahrnovat:

 • Virtuální asistent ve Windows
 • Přepis videa do textu (AI v Teams)
 • Chatbot na tvorbu textů
 • Pomoc s analýzou i tvorbou mailů (AI v Outlooku)
 • Tvorba obrázků dle promptů (integrace DALL-E 3)
 • Vytvoření prezentace dle textového zadání (tj. AI v Powerpointu)
 • Analýza dat a dělání predikcí na jejich základě v Excelu
 • Analytický nástroj napříč mnoha dalšími aplikacemi.  
 • Tvorba grafů
 • Vyhledávání fotek dle popisu
 • AI úprava obrázků v Malování

Funkce s náznakem revoluce:

 • Vyhledání konkrétního produktu a online nákupní rádce


Více ukázek můžete vidět v následujícím videu.

 

K čemu je Microsoft 365 Chat

Microsoft 365 Chat je pokročilou částí toho, co nabízí Microsoft Copilot. Měl by uživatelům dodat chatové rozhraní, skrze které mohou komunikovat napříč aplikacemi a nástroji Microsoftu. Položíte tedy dotaz, a chat bude vědět „kam sáhnout“.

Zároveň bude schopen prohledat vaše dokumenty či například záznamy schůzek, aby přišel s co nejrelevantnějším řešením či odpověďmi.

Kolik bude Microsoft Copilot stát

Zdá se, že se bude opakovat model známý u ChatGPT. Základní funkce budou zdarma a cílem Microsoftu je jistě to, aby byly dost atraktivní a užitečné, aby pomáhaly nárůstu používání placených řešení. A přijít má velmi brzo. „Copilot se začne ve své rané podobě zavádět jako součást bezplatné aktualizace systému Windows 11 od 26. září a na podzim také v aplikacích Bing, Edge a Microsoft 365 Copilot," uvádí Microsoft.

Zároveň silný tlak na využití plné funkčnosti bude u firemních verzí Microsoft 365. Od listopadu 2023 bude Microsoft 365 Copilot pro firemní zákazníky k dispozici za 30 dolarů za uživatele měsíčně. Což je upřímně více než dost.

Co na to konkurence

Google představil svou obdobu Copilota už v srpnu. Jeho Duet AI má být integrován do většiny kancelářských nástrojů Googlu a jeho funkčnost má být z hlediska syntézy dat a dalšího možného využití obdobná. Nebyl ovšem ještě dán veřejnosti k dispozici, zatím se můžete zde zapsat na čekací listinu.

Microsoft tak v tuto chvíli dělá dosud největší krok k podpoře používání AI v pracovním prostředí. Jeho Copilot by pro „kancelářský lid“ měla být jakýmsi „panem Sponkou“ pro věk umělé inteligence. Ovšem mnohonásobně užitečnějším. 

Štítky dokumentu: Marketingové nástroje

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: