Misadventure — vodka vyrobená ze starého pečiva nešetří játra, ale přírodu

17. 4. 2018 | Kristýna Vozková
Že už jste vyzkoušeli všechny příchutě vodky na trhu? Tak tuhle jste ještě určitě neměli! Vodka Misadventure se totiž vyrábí ze starého pečiva a kromě toho, že po ní nebudete mít kocovinu, ještě pomůžete snížit podíl potravinového odpadu.

Podle průzkumů vedených americkou Národní radou pro ochranu zdrojů (The National Resource Defense Council) končí až 40 % jídla vypěstovaného a vyrobeného v USA na skládce a Spojené státy díky tomu přicházejí o zhruba 16 miliard dolarů ročně.  Plýtvání potravinami je jedním z významných globálních problémů dnešní doby a společnost Misadventure & Co. se rozhodla přispět k jeho řešení vskutku neobvyklým způsobem. Pro dobro životního prostředí (a k radosti všech milovníků kvalitních destilátů) začala vyrábět vodku ze starého pečiva, které by jinak skončilo v kontejneru.

Barman White Rigali a zemědělský ekonom Samuel Chereskin si řekli, že když lze vodku vyrobit z jakékoliv suroviny, která obsahuje dostatečné množství cukru nebo škrobu, dá se k její výrobě využít i starého pečiva.  A tak vznikl lihovar Misadventure & Co. „Když jsme s tím nápadem přišli poprvé, vlastně nikdo ho nepovažoval za dobrý,” uvedl pro NBC 7 San Diego Sam Chereskin. Stálo je to zhruba čtyři roky života a celou řadu nevydařených pokusů, ale nakonec se jim podařilo vytvořit jedinečnou vodku, která nejenže dobře chutná, ale ještě by mohla být do budoucna řešením jednoho ze závažných globálních problémů.  

Jednou týdně se do firmy dopraví zhruba 4 metráky starého pečiva z místní potravinové banky. Toto pečivo — od bagelů, baget až po koblihy — je buď prošlé nebo není z jiného důvodu vhodné pro další zpracování ani k darování. Nebýt Chereskina a Rigaliho, skončilo by v odpadcích. Místo toho se ale rozdrtí v obřím mixéru, přidají se k němu další suroviny a kvasinky, díky kterým vzniká alkohol. Ten se následně destiluje a filtruje a na konci celého výrobního procesu vzniká tato unikátní „rohlíková” vodka.

Využití potravinového odpadu navíc značně snižuje náklady na výrobu. Unikátnost tohoto destilátu mu dovoluje nedržet se u dolní cenové hladiny, za jednu lahev tohoto originálního a environment friendly destilátu dáte v přepočtu necelých 500 korun. Podle samotných výrobců ale největší hodnota produktu spočívá právě v možnosti zapojit se do celostátního boje proti plýtvání potravinami. Tento průmysl se totiž neustále rozvíjí a pokud budou další lihovary následovat příkladu Misadventure, možná to bude právě vodka, kdo bude stát za velkou změnou vnímání jednoho z velkých problémů současné civilizace.   

Rozhodně z vás nechceme udělat alkoholiky! Ale tohle je určitě nápad, na který si v redakci s chutí připijeme. Vždyť tak vlastně pomáháme životnímu prostředí.

Zdroje: misadventure.co, psfk.com, grubstreet.com, nbcsandiego.com


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: