Mobile-first indexování od Googlu je tady

29. 10. 2018 | Milada Zemanová
Google bude nově hodnotit vaše stránky primárně podle toho, jakou mají mobilní verzi. Zjistěte, co to pro vás znamená.

Google nově používá tzv. mobile-first indexování. Jedná se o radikální změnu, vzhledem k dosavadnímu přístupu, který stavěl do popředí desktopy. Podle odborníků bude tato změna mít i výrazný vliv na SEO.

Využívání mobilních telefonů v posledním desetiletí výrazně narostlo a v současné době vlastní mobily přibližně 3 miliardy lidí. A jak se tento trend rozrůstá, Google jej následuje. Podle tohoto vyhledávače změna na mobile-first znamená následující:

Toto indexování znamená, že použijeme mobilní verzi stránky pro zaindexování a její hodnocení, abychom lépe pomohli našim uživatelům najít to, co hledají.”

Google bude i nadále používat jeden algoritmus pro webové stránky a aplikace, nicméně přizpůsobuje ho, aby primárně využíval právě zmíněné mobilní verze. Google dále doplnil:

Stránky převádíme pomalu, abychom zajistili dobrou zkušenost majitelům stránek i jejich uživatelům. Všechny stránky vyhodnocujeme jednotlivě na základě jejich připravenosti na indexování v mobilních zařízeních na základě osvědčených postupů.”

Alexis Sandersová, account manažerka pro technické SEO v marketingové agentuře Merkle, připravila prezentaci zaměřenou na chystané změny. Tuto prezentaci přednesla na konferenci SMX East a zmiňuje v ní, že tradiční SEO metody budou i nadále fungovat. Současně ovšem doporučila kroky, které by stránky měly co nejdříve učinit, aby uspěly ve světě zaměřeném na mobilní zařízení. Jedná se o tyto:

    • Zajistěte shodu mezi mobilní a desktopovou verzí webu v obsahu (texty, obrázky, videa), označování, strukturovaných datech a interních odkazech.

    • Ujistěte se, že vaše servery mají dostatečnou kapacitu pro prohlížení

    • Hlídejte si stav indexování

    • Ujistěte se, že robots.txt jsou ověřeni

    • Zkontrolujte serverové soubory protokolu

Sandersová ovšem doplnila, že není potřeba se těmito změnami zbytečně stresovat. Uživatelé totiž vždy obdrží správnou variantu vašeho webu. Současně Google bude firmy upozorňovat, pokud budou jejich stránky vykazovat nějaký problém v souvislosti s mobilním zobrazením.

Celou prezentaci si můžete prohlédnout níže:

Pokud vás zajímá, jaké další změny s mobile-first indexováním přichází, doporučujeme oficiální přehled od Googlu.

Štítky dokumentu: Google
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: