Největší tuzemský mediální archiv bude přístupný na webu

12. 2. 2021 | redakce
Společnost Newton Media umožní široké veřejnosti on-line přístup do svého mediálního archivu. Na základě jednoduché registrace získají zájemci sedmidenní bezplatný přístup. Následně si budou moci zakoupit některý z placených balíčků, které jsou odstupňované počtem zpráv dostupných v plném znění a rozsahem archivu.

Společnost Newton Media přichystala při příležitosti 25 let od svého vzniku zásadní novinku. 11. února otevírá i příležitostným uživatelům svůj největší poklad – mediální archiv, který shromažďuje mediální výstupy již od roku 1992.

Databáze Newton Media obsahuje mimořádné množství dat. Celkem od doby svého vzniku nashromáždila společnost přes 118 milionů českých příspěvků. Jen za minulý rok přibylo do archivu přes 9 milionů článků ze všech mediatypů. Aktuálně nejvíce přibývají webové zdroje, následované tiskem, agenturním zpravodajstvím, televizí a rádiem.

„Dnes jsme zvyklí hledat informace prostřednictvím Googlu, ale ten nenabízí starší data. I ta současná pak řadí dle vlastního algoritmu, který nemusí být pro uživatele vždy relevantní. V archivu Newtonu najdete starší články, kam ani archiv Google nedohlédne a můžete je filtrovat a řadit dle mnoha volitelných parametrů,“ uvádí zakladatel a majitel Newton Media Petr Herian.

„Největší přínos této novinky je jednoznačně v rychlosti přístupu k našim datům. Všichni zájemci o obsah archivu si jej mohou zpřístupnit sami kdykoliv, a to několika kliknutími,“ vysvětluje Petr Herian. Podle něj je nová služba určená zejména uživatelům, kteří informace potřebují okamžitě. Jedná se typicky o novináře na volné noze, studenty píšící diplomové práce, učitele či advokáty.

Během 25 let existence společnosti se výrazně proměnil způsob, jakým se zprávy do archivu ukládají. Před čtvrt stoletím dominovaly skenované novinové články a ruční přepisy televizních a rozhlasových pořadů. Dnes Newton monitoruje veškerá média s využitím umělé inteligence. Namísto dřívějších lidských přepisovatelů nyní převádí rozhlasové a televizní vysílání automaticky na text pomocí nejmodernější technologie. Lidská invence se pak naplno využívá při tvorbě analýz, kde jsou znalosti a zkušenosti mediálních odborníků stále nenahraditelné.

Ke službě je možné se jde přihlásit zde.


Sponzorovaný článek

Štítky dokumentu: Media Relations
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: