Operační systém a holograf dohromady? Seznamte se Microsoft HoloLens

28. 1. 2015 | Irena Šovčíková
Svět počítače a operačního systému nemusí končit s okrajem obrazovky. Microsoft boří hranice a ukazuje koncept holografického operačního systému HoloLens.

Zdálo se to jako daleká budoucnost a sci-fi, ale opak je pravdou. Holografický operační systém už se začíná rýsovat. Microsoft totiž představil HoloLens, operační systém, který se neomezuje jen na monitor, ale dokáže holograficky znázornit objekty prakticky kdekoliv. Že by nový technologický průlom?

Technologie jsou všude kolem nás. V práci, doma i kdekoliv jinde. Jsme zvyklí na ultratenké laptopy, chytré telefony a zvykáme si na představu virtuální reality. Ale holografy běžně na cestě z kanceláře nepotkáváme. Microsoft má ale v rukávu eso, které to celé může změnit.

Představte si, že si ráno nasadíte speciální brýle a jedním gestem se kromě svého domova octnete přímo v operačním systému. Na stěnu si promítnete v libovolné velikosti film, na ledničku připíchnete virtuální to-do list a všechno ovládáte pomocí gest. Žádné sezení za počítačem, klidně se můžete i projít. A kromě toho, že je to samo o sobě skvělá představa nám podle Microsoftu HoloLens umožní i nový způsob vizualizace.

Různé technické i grafické návrhy tak bude možné virtuálně aplikovat přímo do praxe. Velkou změnu by tento holografický operační systém znamenal i ve světě her. Dokážete si vůbec představit, že se z vašeho obýváku se na malou chvilku stane středověké bojiště nebo třeba temný les a zpoza vašeho gauče vyletí nějaká příšera? Možné je všechno. HoloLens není jen cool technologická hračka, ale invence, která může absolutně změnit naše zvyklosti a možnosti.

Z hlediska technologického se jedná prakticky o průhlednou obrazovku, která je připevněná na speciální head-set a uživatelé se skrze ni dívají na svět. Pomocí světelných objektů tak před uživateli vzniká úplně nová realita. Pokud by se něco takového skutečně podařilo přinést na trh, mohlo by to znamenat další technologickou revoluci. Proč taky sedět za počítačem a hrbit se, když se klidně můžete volně procházet a tvořit za pochodu.

S představou virtuální reality a internetového prohlížeče si pohrává i Mozilla. V loni v létě proto spustila testovací provoz prohlížeče, který pracoval s aplikacemi pro virtuální realitu a speciálním zařízením Oculus Rift. Jeho uživatelé by si tak nasadili headset a rázem se ocitli v novém světě. Pro procházení by stačilo hýbat hlavou. Virtuální Mozilla je funkční, ale zatím pouze v experimentální fázi. I to může ale být hudba blízké budoucnosti.

Zdroj: DigitalBuzzBlog, TechCrunch

Štítky dokumentu: Mobilní zařízení
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.