Pantone vyhlásila barvu roku 2024. Je jí odstín Peach Fuzz

8. 12. 2023 | Petr Michl
Jemná, hřejivá a útulná, jemně smyslná a procítěná, taková má být barva roku 2024. Kritici dodávají, že je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz navíc barva plně demokratická — nesluší prý nikomu.Barva roku je tady a je chlupatá jako broskev. Dle Pantone Color Institute je jí odstín nazvaný „Peach Fuzz". Je to již existující termín pro odstín tlumené broskvové barvy, která má v sobě něco z oranžové i růžové. Má být „jemná, hřejivá a útulná, jemně smyslná a procítěná“.

„Peach fuzz“ je jinak označení pro ochlupení broskve, nebo stále ještě spíše „ne-vousy“ u pubertálních chlapců. Významů slova fuzz je mnoho, jedním z nejzajímavějších je to, že jde o slangové označení policie. I v Česku máme ostatně dnes už archaickou obdobu téhož s pojmenováním „chlupatý“.  

Vraťme se nicméně k výběru barvy roku. Společnost Pantone při jejím výběru zohledňuje nové trendy v celé řadě odvětví. Odborníci procházejí zábavní průmysl a filmy ve výrobě, nové umělce, módu, všechny oblasti designu, atraktivní cestovní destinace, nové životní styly nebo socioekonomické podmínky. „Vliv mohou mít také nové technologie, materiály, textury a efekty, které ovlivňují barvy, příslušné platformy sociálních médií, a dokonce i nadcházející sportovní události, které přitahují pozornost celého světa," uvádí Pantone v tiskové zprávě.V ní aktuální výběr PANTONE 13-1023 Peach Fuzz komentuje i výkonná ředitelka společnosti, Leatrice Eiseman, když říká:

Při hledání odstínu, který by odrážel naši vrozenou touhu po blízkosti a spojení, jsme zvolili barvu, která vyzařuje teplo a moderní eleganci. Odstín, který souzní se soucitem, láká k dotyku a bez námahy spojuje mladistvé s nadčasovým."

„V době zmatků v mnoha oblastech našeho života je naše potřeba péče, empatie a soucitu stále silnější, stejně jako naše představy o mírumilovnější budoucnosti. Připomínáme si, že důležitou součástí plnohodnotného života je dobré zdraví, vytrvalost a síla, abychom si ho mohli užívat… Potřebovali jsme barvu, jejíž jemná lehkost a vzdušná přítomnost nás povznese do budoucnosti," dodává viceprezidentka společnosti Laurie Pressman.

Komentáře na sociálních sítích se pochopitelně různí. Někdo považuje Peach Fuzz za demokratickou barvu v tom ohledu, že nesluší nikomu. Dodejme k tomu, že na letošních Oscarech se to snažil vyvrátit ve smokingovém saku podobného odstínu herec Dwayne „The Rock“ Johnson.V českém kontextu pravděpodobně uslyšíte něco o podobných odstínech výmalby pokojů před 20 lety, kterou už v mnoha domácnostech přetřeli. A pochopitelně je tu i nezanedbatelné množství lidí, kterým se Peach Fuzz líbí.

Výběr pro rok 2024 značí, že končí „doba síly a nadšení“. Právě to měla symbolizovat loňská barva roku Viva Magenta. Po několika letech ve znamení pandemií a válek si lidé žádají únik od reality a klid. A ten jim má poskytnout právě odstín Peach Fuzz.

Štítky dokumentu: Formy PR Kreativní inspirace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: