Postavte si úl! Pomůže vám IKEA

26. 6. 2020 | Petr Michl
Většina rostlinné potravy, kterou jíte, je závislá na opylování. Včely ovšem vymírají a může za to i nedostatek úlů. S novým projektem Bee Home od IKEA můžete být součástí řešení problému i vy.


Zdroj: beehome.design

Když se řekne včela, neměli byste si vybavit jenom Máju nebo nebezpečí bodnutí žihadlem. Jen těžko najdete pro lidstvo důležitější zvíře. Až 75 % světové produkce potravin závisí na opylování včelami. Stavy včelstev se ovšem neustále snižují. Co může nepříznivý trend obrátit? Když nabídneme včelám domov.

A přesně o to se snaží projekt Bee Home z dílny SPACE10, externího inovačního centra řetězce s nábytkem IKEA. To se pustilo vývoje dostupného modulárního úlu spolu s německou společnosti Bakken & Bæck a designérkou Tanitou Kleinovou. Hlavním cílem bylo sestavit úl, který si každý může vytisknout na 3D tiskárně a sestavit ho dle vlastních potřeb a možností.


Zdroj: beehome.design

Na stránce beehome.design si můžete nastavit parametry úlu: základnu, výšku a počet podlaží. Po dokončení konfigurace si můžete zdarma stáhnout plány, konstrukční příručku a soubor .DXF (ve formátu 3D pro software Autodesk).

Poté stačí nechat práci na 3D tiskárně a získáte díly, z kterých si úl jednoduše postavíte sami.


Zdroj: beehome.design

Tip redakce:

Zdroj: Nord DDB

Včely se nepokouší zachránit jen IKEA. V oblasti ochrany včel se už nějakou chvíli snaží i švédský McDonald’s. Některé z jeho restaurací mají včelí úly umístěné na střechách, jiné mění travnatý povrch kolem poboček za záhony s květy. Majstrštykem je pak postavení nejmenší pobočky McDonald’s na světě jako včelího úlu, který nese hrdý název McHive.

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: