PR fail: Elon Musk chtěl být hrdinou a zachráncem, skončil jako sprostý hlupák

16. 7. 2018 | Petr Michl
Elon Musk si užil svůj aplaus, když nabídl miniponorku pro záchranu fotbalového týmu thajských chlapců uvízlých v jeskyni a skutečně ji na místo dovezl. Když ovšem nebyla využita, obvinil na Twitteru jednoho ze skutečných záchranářů z pedofilie.


Zdroj: Elon Musk od Marina Lichnevska na Shutterstock  / úprava Marketing Journal

Skupina thajských chlapců z mládežnického fotbalového týmu se 23. června schovala před lijákem v jeskyni, aby jím byla uvězněna. Jejich ústupová cesta byla znemožněna kvůli vzestupu vody po monzunových deštích a hrozilo jim úplné zatopení a ošklivá smrt. Tato situace se na více než dva týdny stala reality show, kterou sledoval doslova celý svět. Včetně Elona Muska, který se rozhodl pomoci s komplikovanou záchrannou akcí s vlastní miniponorkou. Poté, co nebyla využita, ho ovládla hořkost a obvinil na Twitteru jednoho z potápěčů z pedofilie.

Uvíznutí chlapců se svým trenérem v postupně se zatopující jeskyni poskytlo nevídanou scénu pro událost s archetypálními prvky velkého dramatu. Mladíci ve věku 11 až 16 let představovali nevinnost, stoupající voda byla přírodním živlem symbolizujícím nemilosrdnost a sílu, kterou mohla zvrátit jen kombinace odhodlání, moderní techniky a odvahy záchranářů.

Moderní techniku do této rovnice chtěl dodat Elon Musk, někdejší zakladatel PayPalu, majitel společností Tesla, Space X a obecně člověk s pověstí geniálního miliardáře, pro kterého není nic nepřekonatelnou překážkou. Jeho nabídka poskytnutí mini ponorky by do jeho pozitivního obrazu plně zapadala a ještě ho posílila. Mimochodem přišel s ní poté, co ho veřejně na Twitteru oslovil jeden z fanoušků s tím, že by mohl přijít s nějakým vynálezem, co chlapce vysvobodí.

Celá situace byla velice komplikovaná a thajské vládě nabídlo pomoc a své elitní záchranáře několik zemí. Elon Musk dokázal, že jeho nabídka nebyla jen chvástavým gestem. Skutečně přijel na místo s miniponorkou. O tom, že je na místě a je připraven pomoci, pochopitelně informoval i na Twitteru.

Pro záchrannou akci se nakonec nehodila a vyproštění chlapců měl ve svých rukách tým thajských a britských záchranářů. 8. července byli vyproštěni první čtyři chlapci, v dalších dnech bylo zachráněno i zbylých 8 fotbalistů a jejich trenér. Světová veřejnost tleskala záchranářům a dojala se při děkovném vzkazu fotbalistů z nemocnice.

Elon Musk ovšem zůstal stát tak trochu bokem a tato situace se mu evidentně nelíbila. Dokonce byl online i terčem několika posměváčků, kteří mu předhazovali, že jeho miniponorka nebyla dost mini pro úzké koridory jeskynního komplexu, i to, že z jeho strany šlo jen o snahu o vyvaření pozitivního PR.

To potvrdil potápěč Vernon Unsworth, který se účastnil záchranné akce. V rozhovoru pro CNN (viz video níže) poměrně příkře hodnotil přínos ponorky, když řekl, že si ji může Musk zastrčit tam, kde to bolí. Ponorka by dle něj nemohla doplout dále než 50 metrů od místa, kde startovali potápěči. "Byl to jen pouhý PR stunt," dodal s tím, že sice byl Musk u ústí do jeskynního komplexu, ale byl po právu vykázán.

O víkendu se dostal tento rozhovor i k Elonu Muskovi, který byl pobouřen. A nedokázal to vyjádřit jinak, než obhroublým dementováním všeho řečeného. Tohoto britského expata u jeskyně neviděl. Na místě byli chtěni, protože je potápěči thajského námořnictva dovedli na místo. Přímo Unsworthovi pak směřoval tento vzkaz:

„Víš ty co, neobtěžuj se s ukazováním videa. Vytvoříme jedno, které zachytí, jak jde miniponorka do jeskyně 5 bez problémů. Sorry, pedofile, opravdu sis o to řekl,"  

V době vydání tohoto textu již ony tweety smazal. V další konverzaci na Twitteru nicméně na pokárání za neopodstatněné obvinění z pedofilie odpověděl slovy: „Vsaď se o podepsaný dolar, že je to pravda." Přičemž své důkazy od stolu pravděpodobně zakládá na představě, že když Brit žije v Thajsku, nemůže to být z jiného důvodu než pro snadný přístup k prostitutkám v dětském věku.Elon Musk si respekt jistě zaslouží jen za to, že se o pomoc při záchraně snažil. Jeho další reakce ovšem pouze dokládají, že se chová jako uražené dítě. Nestalo se tak rozhodně poprvé, na začátku května při představení výsledků Tesly novinářům označil dotazy jednoho z analytiků za „pitomé a nudné", načež krátkodobě poklesly akcie společnosti. A o tomto rysu jeho chování ostatně vypovídá to, že se k mnoha akcím, včetně sestrojení miniponorky, nechá vyprovokovat uživateli Twitteru. Nepřichází po zralé úvaze, jde spíše o impulsivní chování někoho, kdo chce být vnímán jako všemocný a všehoschopný. I závěr tohoto thajského příběhu ale naznačuje, že je všehoschopný pravděpodobně i v negativním významu slova. Elon Musk chtěl být hrdinou, skončil jako sprostý hlupák.

Kam dál?

Chcete další důkaz toho, že Elon Musk umí být pořádně dětinský? Najdete ho v článku Elon Musk smazal facebookové stránky Tesly a SpaceX. Jen tak z hecu.

Tím mu ale nechceme ubírat jeho schopnosti ukrást celosvětovou pozornost médií i v pozitivním duchu, Elon Musk stvrdil pověst geniálního miliardáře a marketéra, když vyslal vůz Tesla Roadster do vesmíru

Štítky dokumentu: Formy PR Krizová komunikace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.