Přichází Chrome 85, rychlejší a s žádanými funkcemi

27. 8. 2020 | Milada Zemanová
Nová verze oblíbeného prohlížeče přináší uživatelům až o 10 % rychlejší načítání stránek, efektivní práci s taby i užitečné možnosti pro PDF dokumenty.

Prohlížeč Chrome využívá více než miliarda lidí po celém světě a Google nyní oznámil spuštění jeho nové verze. Konkrétně se jedná o verzi Chrome 85 a je k dispozici pro Windows, Mac, Linux, Android a iOS. Nová verze prohlížeče s sebou přináší řadu vylepšení. Mezi nimi změny v práci se záložkami, o 10 % rychlejší načítání stránek , vylepšení pro PDF a další vývojářské funkce .

Správa záložek

Chrome již podporuje členění záložek otevřených stránek (tzv. tabs) do skupin. S novou verzí je můžete schovat a následně znovu rozbalit.


Zdroj: VentureBeat

V případě, že využíváte tablet, tak se můžete těšit na nové rozhraní. V rámci něj jsou záložky větší a práce s nimi snazší. Můžete je snáze organizovat, schovávat apod. Tato novinka bude nejprve k dispozici v rámci Chromebooků. Google prozatím neoznámil, kdy bude dostupná plošně.


Zdroj: VentureBeat

Ve chvíli, kdy začnete psát název stránky do adresního řádku, zobrazí se vám nově možnost překliknou se do záložky, kterou již máte otevřenou. Tato funkce již dříve byla k dispozici na desktopu a nyní přichází i do operačního systému Android.


Zdroj: VentureBeat

Rychlejší načítání stránek

Chrome 85 slibuje zrychlení načítání stránek, a to hned dvěma způsoby. Pomocí Profile Guided Optimization (Optimalizace na základě profilu) se stránky budou načítat o 10 % rychleji. Během této optimalizace dochází k tomu, že části kódu, které jsou nejdůležitější z hlediska výkonu, mohou běžet rychleji. Tato technika upřednostňuje nejčastější úkoly, které vychází ze scénářů reálného uživatelského chování.

Druhým nástrojem je tzv. Tab Throttling, který bude snižovat vliv karet, které běží na pozadí. Tab Throttling je prozatím v beta testování.

Vylepšení PDF

Další zajímavá novinka se týká PDF. Konkrétně bude nově možné vyplňovat PDF formuláře a ukládat je přímo v prohlížeči. Pokud soubor znovu otevřete, budete moci pokračovat tam, kde jste přestali. Tato funkce bude k dispozici v následujících týdnech.


Zdroj: VentureBeat

Android a iOS

Chrome 85 je k dispozici i v mobilní verzi v rámci Google Play, nicméně zatím není zřejmé, jaké všechny novinky bude obsahovat. Jedna ze známých funkcí je, že Chrome pro Android vylepšil sdílení adres URL. Tedy budete moci rychleji zkopírovat odkaz, odeslat jej do jiných zařízení a poslat odkazy prostřednictvím jiných aplikací.

Součástí nové verze jsou samozřejmě i bezpečnostní úpravy a změny, které ocení především programátoři. Pokud si chcete Chrome 85 vyzkoušet už nyní, můžete si ji stáhnout na oficiálních stránkách Google Chrome.

Zdroj: VentureBeat, Google

Štítky dokumentu: Google
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: