Projekt The Undeniable Street View vám nabízí procházku mezi troskami ukrajinských domů

27. 2. 2023 | Petr Michl
Možná půjde o nejmrazivější „street view“, které jste kdy v životě viděli. Projekt spuštěný k ročnímu výročí od startu války na Ukrajině ukazuje její dopad na ulice, v kterých žili lidé.

 

Rakety, zásahy civilních cílů, výbuchy, zranění a smrt, zničená města a ulice — i to je realita války na Ukrajině. K jejímu ročnímu výročí vznikl projekt „The Undeniable Street View“, který zachycuje to poslední z daného výčtu: fyzické poškození ulic v ukrajinských městech.  

Stránky Undeniable Street View vznikly ve spolupráci a za podpory ukrajinských organizací United24, Voices of Children, Nova Ukraine, Vostok-SOS a také reklamní agentury ‿ and us. Dokumentaci v zatím 6 městech pak měl přímo na práci zkušený fotožurnalista Mykola Omelchenko a jeho tým. Ten k projektu v tiskové zprávě uvedl:

„Jednou z největších válečných zbraní bude vždy pravda. Jako ukrajinští občané žijící uprostřed zkázy jsme cítili povinnost odhalit pravdu a upozornit na každodenní realitu probíhající války z našeho pohledu. Škody nelze popřít a chceme, aby se širší svět na vlastní kůži přesvědčil, co se na místě skutečně děje."

Kdyby se vyskládaly všechny pořízené snímky za sebe, vytvořily by čáru delší než 100 kilometrů. Jde o jakousi variantu Google Street View, ovšem zatím z 14 poškozených ulic měst Černihiv, Charkov, Irpin, Izjum, Kyjev a Sumy.

Návštěvníci webu spatří apokalyptické výjevy. Rozstřílené paneláky původně podobné těm, které můžete vidět třeba v Česku. Akorát nyní s dírou uprostřed nebo ležící v rozvalinách.

 

Dětská hřiště obklopená troskami toho, co bylo domovem stovek lidí.

Igor Markov z organizace Nova Ukraine pak dodává:

„Od začátku ruské invaze, lidé Ukrajiny strádají a čelí rozsáhlé destrukci. Abychom pomohli co největšímu počtu lidí, poskytuje Nova Ukraine lékařskou pomoc, evakuaci a také podporu základních lidských potřeb a společné infrastruktury. Pro zvýšení informovanosti v zahraničí jsou k dispozici snímky ukrajinských ulic, které vizualizují zkázu a utrpení. Pomáhají lidem v USA a na celém světě pochopit důsledky ruské agrese a potřebu odpovědnosti."

Pro lepší představu rozsahu ničení je v některých místech dostupný i pohled před útoky ruských vojsk, klikem tak můžete přecházet mezi ním a temnou dnešní realitou.

S pomocí dronů, panaromatických snímků a fotografií ulic se podařilo fotografům vytvořit svědectví, které je pro svou podobnost službě Google Street View jednoduše uchopitelné pro lidi po celém světě a dává jim možnost projet si ulice plné zmaru. Tým stojící za snímky se podílí i na projektu  WarUpClose.com, jenž ukazuje hrůzy války také s pomocí virtuální reality. Velká část jejich práce je pak součástí výstav, které v tuto chvíli objíždí svět, v únoru a březnu letošního roku zavítá do měst Washington, Paříž, Berlín, Varšava a Brusel.

Štítky dokumentu: Marketing v neziskovém sektoru

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: