Průzkum AKA: Lidé se bojí o zdraví, věří ale v restart ekonomiky

21. 4. 2020 | Milada Zemanová
Asociaci komunikačních agentur zveřejnila výsledky průzkumu věnovaného obavám v souvislosti s Covid-19. Vyplynulo z něj, že se lidé více obávají o zdraví své rodiny, snižují se ovšem starosti spojené s dopady na profesní život či ekonomickou situaci.


Zdroj: Stock Photos on Shutterstock

Výzkumná agentura Nielsen Admosphere zpracovala pro Asociaci komunikačních agentur (dále AKA) průzkum, ve kterém se zaměřila na vývoj obav veřejnosti z ohrožení aktuální pandemií. Průzkum probíhal ve dvou vlnách, první se uskutečnila v polovině března, druhá proběhla v polovině dubna.

Průzkum se zaměřil na obavy spojené se zdravotními dopady respondentů i jejich blízkých. Během zmíněného období došlo v tomto ohledu k mírnému zvýšení obav. Více než o vlastní zdraví se ovšem lidé strachují o zdraví své rodiny.

Další dotazy byly zaměřené na ekonomickou situaci respondentů. V obou vlnách lidé v 50 % případů nepociťují obavy o svůj profesní život, dopadů současné situace se spíše obává 33 % respondentů. Odpověď „Rozhodně ano” zvolilo v tomto případě 17 % dotazovaných.

Větší obavy se ukázaly u dotazu, zda se respondenti obávají dopadů situace kolem nemoci Covid-19 na ekonomickou situaci své rodiny. Zde variantu „Rozhodně ano” či „Spíše ano” zvolilo 63 % dotazovaných.

Ředitel AKA, Marek Hlavica, k průzkumu uvedl:

„Pro ekonomiku jsou výsledky výzkumu povzbuzující. Nevládne všudypřítomný strach a pesimismus. Pokud dojde k restartu normálního života včas, spotřeba domácností by mohla ekonomiku znova nastartovat.“

Pozitivní je i pohled veřejnosti na opatření vlády. Jen necelá pětina je hodnotí jako nedostatečná a 70 % veřejnosti je aktuálně vnímá jako odpovídající. To je o 5 % více než v první vlně průzkumu.

Obecně lze konstatovat, že při porovnání obou vln průzkumu nedošlo u respondentů ve vývoji obav k výraznému posunu.

Zdroj: AKA

 
Štítky dokumentu: Marketingový výzkum
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: