První česká chytrá lavička míří na Expo 2015

30. 9. 2015 | Petr Michl
Jak vypadá lavička pro 21. století? Má solární panel jako zdroj eletrické energie, USB vstupy pro nabití mobilních zařízení a vysílá internetový Wi-Fi signál. Česká lavička CapaSitty míří na EXPO do Milána, poté se vrátí před Národní technickou knihovnu v Dejvicích.

Jak vypadá lavička pro 21. století? Má solární panel jako zdroj eletrické energie, USB vstupy pro nabití mobilních zařízení a vysílá internetový Wi-Fi signál. Česká lavička CapaSitty míří na EXPO do Milána, poté se vrátí před Národní technickou knihovnu v Dejvicích.

Rok pracovala skupina českých vědců, studentů a designerů na první chytré lavičce s ekologickým provozem. Kromě odpočinku poskytuje lavička CapaSitty také bezdrátové připojení k internetu a umožňuje nabíjet mobilní zařízení pomocí USB konektoru nebo zcela bez kabelu prostřednictvím indukce. Zároveň neustále monitoruje kvalitu ovzduší. Všechny své funkce zajišťuje pouze prostřednictvím solární energie. Lavičku vyvinul tým ze společnosti Full CapaCity ve spolupráci se studentkou průmyslového designu ČVUT Zuzanou Jirkalovou a s Univerzitním centrem pro energeticky efektivní budovy (UCEEB) ČVUT. Po dnešním představení před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích vyrazí CapaSitty do Milána, kde bude umístěna před českým pavilonem na Expo 2015.

CapaSitty reaguje na stále častější potřebu lidí být online a dobíjet svá chytrá zařízení. Ta se vybíjejí mnohem rychleji než dřívější klasické telefony. V České republice přitom smartphone vlastní už dva ze tří lidí. Podle průzkumu společnosti  SecurEnvoy jsou pro lidi ve vyspělém světě chytré mobily tak důležité, že více než polovina jejich majitelů trpí nomofobií, obavou ze ztráty zařízení, ztráty signálu nebo z vybití baterie.

CapaSitty přináší čistou energii pro dobíjení a internet do míst, kde dosud nebyly. Je možné ji umístit například do městských parků, kde lidé ocení její chytré funkce a zároveň zcela ekologický provoz. Stejně tak ale může oživit jakýkoli veřejný prostor měst, univerzitní kampusy, sportoviště či kulturní památky. CapaSitty je konkrétním příkladem nejnovějších trendů v oblasti chytrých měst a internetu věcí, které budou za pár let zcela běžnou součástí našich životů,“ říká Jan K. Rolník, kreativní ředitel ze společnosti Full CapaCity.

K výrobě lavičky, která váží zhruba 400 kilogramů, byl použit zcela nový unikátní extra tuhý beton vyvinutý odborníky z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT. „Tento beton je čtyřikrát pevnější než běžný stavební beton. Na velkou odolnost jsme kladli důraz i u dalších materiálů, aby lavička zvládla dlouhodobě odolávat například mrazu a dalším nepříznivým vlivům,“ říká Ing. Tomáš Vlach z Univerzitního centra pro energeticky efektivní budovy ČVUT.

Část lavičky je vyrobena také z oceli a kovu, povrch je tvořen dřevem, a nejmodernějším solárním panelem o výkonu 150 W. V lavičce je zabudovaná baterie s kapacitou 110 Ah. Díky ní lavička funguje, i když zrovna není na přímém slunečním svitu. Z baterie je možné nabíjet mobilní zařízení přes dva USB konektory nebo bezdrátově pomocí indukce, což umožňují například mobilní telefony Samsung S6 nebo iPhone6. Součástí lavičky je i zařízení monitorující čistotu ovzduší, takzvaný „kanárek“, a vestavěný GSM LTE modem, který přijímá a dál přes wi-fi router zdarma šíří signál rychlého mobilního internetu.

V současnosti existuje jeden exemplář lavičky CapaSitty. Ten včera po představení v Praze zástupci společnosti Full Capacity odvážejí do Milána před český pavilon na výstavu Expo 2015. Po jejím skončení se lavička vrátí před Národní technickou knihovnu.

Máme vyzkoušeno, že od jara do podzimu, kdy lidé na lavičkách sedávají, je pro její provoz svitu dost. Od listopadu chceme před NTK testovat, jestli díky nejnovějším solárním panelům zvládne plně fungovat i v druhé půlce podzimu a přes zimu, kdy je u nás sluneční svit vzácný,“ říká Jan K. Rolník z Full Capacity.

Poptávka být online a mít možnost dobíjet své notebooky a telefony kdekoliv a kdykoliv se objevila i v rámci našeho průzkumu mezi studenty vysokoškolského Kampusu Dejvice, centra technického a přírodovědného vzdělání v České republice.  Je sympatické, že jednu z alternativ vyvinuli právě studenti z řad ČVUT. Rádi poskytneme prostor pro zkušební provoz lavičky a bude nás těšit její širší využití“ – uvedl ředitel Národní technické knihovny Martin Svoboda.

Na Expo 2015 je v českém pavilonu instalovaná i Laboratoř ticha, za jejíž realizací stojí také společnost Full Capacity. Ta propojuje interaktivní a audiovizuální umění, design, technologie a nové trendy v oblasti obnovitelných zdrojů energie v osobním využití.

Štítky dokumentu: Mobilní zařízení

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: