PwC: Počet uživatelů mobilního internetu v Česku poroste v příštích pěti letech o 10 % ročně

31. 7. 2014 | Petr Michl

Celosvětové příjmy z internetového připojení činily v roce 2013 více než 400 miliard dolarů, v roce 2018 by měly přesáhnout 600 miliard. Vykazovat tak budou roční růst v průměru 9 %, který bude tažen hlavně rozvíjejícími se ekonomikami. Přitom 3 z každých 5 dolarů vynaložených na internetové připojení budou pocházet z mobilního internetového připojení. Ukázala to studie poradenské společnosti PwC, Entertainment & Media Outlook.

Podíl mobilního internetového připojení na celkových příjmech z připojení k internetu bude dále narůstat. V roce 2013 činily výdaje na mobilní internet přes 50 % celkových příjmů, v roce 2018 by už měly překročit 65 %. Nárůst podílu mobilních zařízení způsobují především tři faktory. Trh mobilního internetu není stále nasycený, plošné zavedení mobilního internetu je rychlejší a levnější a v neposlední řadě jsou mobilní zařízení neustále dostupnější.


Mobilní internet je čím dál rošířenější, pro operátory se stane postupem času vyšším zdrojem příjmů než samotné volání. Zdroj: www.youtube.com

Dostupnost chytrých telefonů, tabletů a mobilního internetového připojení je především v rozvíjejících se ekonomikách zcela zásadní. Nízká penetrace osobních počítačů, vysoké náklady na pevné internetové připojení a zároveň nízké příjmy tamních obyvatel vedou k tomu, že je mobilní internet téměř jedinou cestou do online světa," upozorňuje Petra Bočáková, specialistka na telekomunikace, PwC ČR.

Naopak typický český internetový uživatel, více než kterýkoliv jiný národ, využívá pro internetové připojení osobního počítače nebo notebooku. Většina Čechů pak nevyužívá naplno internetové kapacity jejich mobilního zařízení.

Penetrace trhu v roce 2014

„V současné době je penetrace trhu mobilního internetu v České republice stále výrazně nižší, než je tomu u pevného připojení. V následujících pěti letech však očekáváme silný rozvoj trhu mobilního připojení, kdy penetrace vzroste ze současných asi 45 % na zhruba 65 %. A to navzdory novému trendu, kdy si operátoři účtují nemalé poplatky za to, že zákazník překročí svůj datový limit (FUP). Naopak trh s pevným internetovým připojením se již výrazněji rozvíjet nebude," dodává Petra Bočáková.

Internet přestal být luxusem, stává se samozřejmostí

Internetové připojení je jak ve vyspělých tak i v rozvíjejících se ekonomikách vnímáno spíše jako užitečný nástroj, než luxusní zboží. Pro stále více komerčních i veřejných služeb se stává samozřejmostí být přítomný ve světě online.

Penetrace trhu v roce 2018

Přes rychlý rozvoj tohoto odvětví zůstanou trhy vyspělých i rozvíjejících se ekonomik do roku 2014 relativně nenasyceny. Mobilní internet bude v roce 2018 dostupný jen pro zhruba polovinu světové populace, pevné připojení bude mít k dispozici každá druhá rodina.

Štítky dokumentu: Mobilní zařízení

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: