Rasismus jako vedlejší účinek není znám, ohrazuje se farmaceutická firma Sanofi proti výmluvě slavné herečky na prášky na spaní

31. 5. 2018 | Petr Michl
Herečka i v ČR populárního seriálu Roseanne, Roseanne Barrová zapříčinila rasistickým tweetem to, že jeho další série už nepřijde. Nepovedla se ani její snaha o omluvu s doplněním, že šlo o tweetování na Ambienu. Výrobce tohoto prášku na spaní urychleně přispěchal s reakcí, že prášky sice mají vedlejší účinky, ale rasismus mezi nimi není.


Roseanne Barrová a její herecký kolega John Goodman na premiéře nové řady seriálu Roseanne v březnu 2018. Zdroj:
 Kathy Hutchins na Shutterstock

To, že rasistické a nevhodné komentáře dokážou zastavit slibné i zavedené kariéry, není ničím novým. Přesně to se stalo během několika posledních dnů i herečce Roseanne Barrové, kterou její rasistický tweet stál pokračování seriálu Roseanne na televizní stanici ABC. Její omluvu, že za něj mohl prášek na spaní Ambien, si pro změnu nenechal líbit jeho výrobce, farmaceutická společnost Sanofi.

Co přesně tento humbuk vyvolalo? Roseanne Barrová v konverzaci na Twitteru označila v úterý 29. května někdejší poradkyni prezidenta Baracka Obamy Violet Jarrovou za potomka Muslimského bratrstva a něčeho z filmu Planeta opic. Což není pěkné říct o nikom, obzvláště pak o Afroameričance narozené v Íránu.


Printscreen tweetu, který Roseanne Barrová mezitím smazala

Ještě ten den večer deklarovala televizní stanice ABC, že nebude pokračovat v dalších sériích seriálu Roseanne. Hit devadesátých let, který byl velmi populární i v České republice, dostal po 20 letech znovu šanci a začal se vysílat v březnu tohoto roku. Již odvysílaných 9 dílů 10. série bylo úspěšných a ne moc obvyklý příběh návratu seriálu po dvou dekádách měl dostat na podzim další pokračování. Nyní se ale zdá, že tomu tak nebude a může za to hlavní hvězda show, po které nese i jméno.

Roseanne Barrová přišla den na to s omluvou přiznávající, že její komentář byl neodpustitelný. Zároveň však dodala, že šlo o tweetování „na Ambienu". Ambien je rozšířené sedativum používané hojně při poruchách spánku. Jeho výrobce, společnost Sanofi, vydala do 24 hodin prohlášení, v němž říká:

„Lidé všech ras, náboženství a národností pracují v Sanofi každý den, aby zlepšili životy lidí po celém světě. Všechny farmaceutické produkty mají nějaké vedlejší účinky, rasismus ovšem nepatří mezi zjištěné vedlejší účinky jakéhokoliv medikamentu od Sanofi."

Jde ocenit, že šlo o reakci na korporaci z farmaceutického průmyslu nečekaně pružnou. Podtrhuje to i fakt, že přišla přes sociální média. Samotný krok ABC pak byl vyslyšením hlasitých volání po bojkotu show, která rasistický tweet okamžitě vyvolal. Posouzení, jestli je dobře, že amorální chování jednotlivce zhatí show, jež je úspěšná a podílí se na ní desítky jiných lidí, co nemají s vyjádřením Roseanne Barrové nic společného, necháme na vás. Málokterý seriál je ovšem tak extrémně svázán s hlavní postavou, jež dle velké části publika hraje tak trochu sama sebe.

Zdroje: Bloomberg, Politico, New York Times, The Guardian

Štítky dokumentu: Formy PR Krizová komunikace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: