Rok 2023 ve vyhledávání Googlu: na co se ptali Češi největšího vyhledávače

12. 12. 2023 | Petr Michl
Prezidentské volby, válka v Izraeli a v Gaze, epidemie svrabu, požár na Rhodosu, ale i StarDance nebo otevření pobočky Popeyes v Praze. Podívejte se na přehled nejčastěji vyhledávaných událostí, osobností a frází, o které se Češi letos zajímali.


Nejvyhledávanější osobnosti roku 2023 podle ilustrátora Jindřicha Janíčka


Nejen kandidáti na prezidenta a letošní účastníci StarDance, ale také epidemie svrabu, sbírka na Martínka nebo jak podat daňové přiznání přes datovou schránku. To jsou informace, které Češi letos vyhledávali na Googlu nejvíce. Lidé se loučili s Karlem Schwarzenbergem a ptali se například, proč nespat na levém boku či jak zamrazit jahody. Google opět představil přehled nejčastěji vyhledávaných událostí, osobností a frází, které během letošního roku vzbudily u Čechů největší zájem.

Na předních příčkách seznamu výrazů, jejichž vyhledávání zaznamenalo oproti předchozímu roku výrazný nárůst, se objevují témata spojená s prezidentskými volbami, s konfliktem  v Pásmu Gazy, rekordně úspěšnou sbírkou na léčbu nemocného Martínka nebo hořícím ostrovem Rhodos. Výrazný nárůst vyhledávání letos zaznamenal také svrab, který se v Česku začal od začátku roku šířit, nebo otevření první české pobočky fastfoodového řetězce Popeyes.


Nejvyhledávanější osobnosti

Žebříček nejvyhledávanějších Češek a Čechů letos ovládl prezidentský kandidát a následně i vítěz prezidentských voleb Petr Pavel. Na druhém místě se nejen ve vyhledávání, ale i ve volbách, umístil Andrej Babiš. Třetí místo obsadil český internetový bavič a moderátor Kamil Bartošek, alias Kazma, který v letošním roce uvedl do kin svůj první celovečerní film. Lidé se letos také enormně zajímali o soutěžící z pořadu StarDance — Ivu Kubelkovou, Ivanu Chýlkovou a Davida Prachaře. Nejvyhledávanější desítku osobností doplnili další kandidáti z prvního kola prezidentských voleb Karel Diviš a Jaroslav Bašta.


Jak usnout a nemyslet na požáry na Rhodu. Nejhledanější výrazy roku 2023 podle ilustrátora Jindřicha Janíčka

 

Loučení s Karlem Schwarzenbergem i Matthewem Perrym

V letošním roce Češi nejčastěji vzpomínali na tragicky zesnulého herce Matthewa Perryho,  proslaveného rolí Chandlera ze seriálu Přátelé, zpěvačku Tinu Turner a automobilového závodníka Kena Blocka, který zemřel při nehodě na sněžném skútru. Češi si připomínali i nedávno zesnulého knížete Karla Schwarzenberga a nejčastěji překládaného českého spisovatele Milana Kunderu.

 

Na co jsme se v roce 2023 nejčastěji ptali?

Otevření české pobočky fastfoodu Popeyes podle ilustrátora Jindřicha Janíčka

Žebříček otázek „jak” letos ovládly volby a dotazy týkající se používání a rušení datové schránky. Otázka „jak hluboko je Titanic” obsadila třetí místo a připomíná chvíle, kdy celý svět napjatě sledoval, zda ponorka, která se k Titaniku vydala, opět naváže spojení. V otázkách „proč” se lidé zajímali hlavně o spánek, o to, zda volit či nevolit Andreje Babiše nebo proč světlušky svítí.

Žebříčku tuzemské filmové a seriálové produkce dominovala nejnovější řada Stardance následovaná Kazmovým celovečerním filmem a reality show Survivor a Eliška a Damián. Bodoval ale také historický film Jan Žižka či futuristický počin Bod obnovy.

Další žebříčky toho nejvyhledávanějšího na Googlu v Česku i v dalších zemích naleznete zde

 

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: