Román 1984 je na Amazonu od středy vyprodaný. Může za to Donald Trump?

27. 1. 2017 | Petr Michl
Donald Trump slibuje výrazné zlepšení ekonomiky. A ty sliby plní. Velmi pravděpodobně pomohl k zvýšené poptávce po románu 1984. Ten je od středy na Amazonu vyprodaný v paperbacku i v pevné vazbě.


Společnost se proměňuje a někdy přijde do módy klidně i starší produkt. Stačí, když ho duch okamžiku" učiní opět relevantní. Přesně to se nyní stalo s románem 1984 od George Orwella. Americký Amazon hlásí vyprodáno.

Literární klasika, román George Orwella, 1984, v sobě nese poselství o dystopickém světě plně ovládaném Velkým Bratrem, vůdcem, který má absolutní moc nad životy lidí. V současnosti je vydáván nakladatelstvím Signet Classic. Na největším online knihkupectví světa, Amazon, je ovšem již od středy paperback verze i ta v pevné vazbě mimo skladové zásoby. CNN upozornilo na to, že mateřská společnost vlastnící Signet Classics, Penguin, se snaží o co nejrychlejší dotisk.

Korelace se vždy nutně nerovná kauzalitě. Jedním z uvěřitelných vysvětlení zvýšené poptávky je ovšem teze, že za to může inaugurace Donalda Trumpa novým prezidentem USA. Samozřejmě ve Spojených státech nelze mluvit o totalitním režimu a ani pravomoci prezidenta nedosahují absolutních rozměrů popsaných v knize. Dosavadní chování nového pána Bílého doma však naznačuje, že by neomezenou moc v mnoha případech ocenil. Jeho rozhodnutí znovu začít používat jako metodu při výsleších waterboarding a tvrzení, že mučení jednoznačně funguje, může připomenout citace z knihy jako Účelem mučení je samotné mučení". Pokud chcete vidět budoucnost, představte si botu šlapající po lidské tváři – navždy," pak naznačuje minimálně přístup ke všem jiným státům, u nichž Donald Trump nenachází férové jednání dle jeho měřítek.

Žijeme v digitálním věku, a tak jsou i v době vymetených skladů k dispozici e-booky. Titul 1984 proto není plně nedostupný. Dá se předpokládat, že za vyprodáním jeho fyzické verze stojí především lidé, kteří nepatří mezi Trumpovy podporovatele a pociťují strach či malé déjà vu se střípky toho, co si pamatují z jejich povinné školní četby. Román 1984 byl napsán v roce 1948. Dlouhodobá relevance je jedním z hlavních znaků kvalitního díla. Těžko ale říct, jestli by měl z jeho zvýšené aktuálnosti George Orwell radost. Jisté je zatím jen to, že ji nečekali její současní vydavatelé. Cesty poptávky bývají někdy nevyzpytatelné.

Zdroje: Gizmodo, CNN, Amazon

Štítky dokumentu: Marketingové nástroje
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.