Rozpouštějící se voják na Trafalgar Square připomíná stoleté výročí jedné z nejhorších bitev první světové války

2. 8. 2017 | Petr Michl

Zbytečnost, beznaděj, bláto a smrt. Tak by se dala definovat bitva u Passchendale, jedno z nejbrutálnějších střetnutí první světové války. Turistická kancelář belgických Flander upozorňuje v Londýně na její sté výročí obzvláště originálním způsobem: blátěnou sochou, která se sama rozpadá.

Turistická agentura Visit Flanders má důvod cílit na Brity, právě britští vojáci byli totiž nejpočetnějšími v kontingentu spojenců čítajícím také vojáky z Francie, Kanady, Nového Zélandu a Austrálie. Ten útočil na německé pozice zakopané v podmáčené oblasti Flander u Yper s cílem dobýt poté belgické přístavy držené Němci (proto se tato bitva někdy nazývá také třetí bitva u Yper, pozn. red.). Ofenzíva byla zahájena v červenci 1917 a trvala téměř 4 měsíce, za tu dobu zemřelo na obou stranách na půl milionu lidí.

Mnoho z vojáků přitom zahynulo nikoliv v boji, ale v nelidských podmínkách zákopů, které připomínaly močály. Historická svědectví mluví o tom, že v bahně se tam dokázal utopit i kůň. Právě bláto je proto materiál, ze kterého je na Trafalgar Square vztyčená socha britského vojáka. Ta se působením přírodních vlivů rozpouští a rozpadá.

Za touto myšlenkou stojí agentura Ogilvy & Social.Lab Belgium. Myšlenku pak z písku a bláta zhmotnil sochař Damian van der Velden. "Snažil jsem se mu dostat do tváře emocionální či spíš unavený výraz," uvedl umělec. Nuance tváře se ovšem postupně vytrácí. Socha byla instalována minulé úterý, už nyní jí letní deště rozpouští její rysy.

Možná se tak dá toto sochařské dílo nazírat jako práce bez trvalé hodnoty, roli dočasné kampaně s vysoce symbolickou hodnotou ovšem zastává dokonale. Nejen že právem vyvolává pozornost kolemjdoucích i médií. Upozorňuje také na pomíjivost lidských životů i zbytečnost této ztráty. Vojska Dohody postoupila za 4 měsíce krveprolití o 8 kilometrů. Německá ofenziva v roce 1918 je dobyla nazpět za pouhé 3 dny.

f


Zdroje: Adweek, Wikipedia


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: