Rudokožci jsou přes čáru. Velcí investoři vyzývají Nike, FedX a Pepsi, aby rozvázaly své vazby s týmem Washington Redskins

2. 7. 2020 | Petr Michl
Až příliš rasistický, tak hodnotí název týmu NFL Washington Redskins 87 investorů. Radí společnostem Nike, FedX a Pepsi, aby s ním ukončily svá partnerství.

V posledních týdnech se v USA hýbou zavedené pořádky. To, co bylo dosud přijatelné, se najednou zdá přes čáru. A za pomyslnou linií akceptovatelnosti je prý i název týmu nejvyšší soutěže amerického fotbalu, Washington Redskins. Tvrdí to alespoň skupina významných investorů, kteří žádají o přehodnocení dosavadní spolupráce s tímto týmem značky Nike, FedX a Pepsi.

Ty jsou oddanými sponzory týmu. Nike má logo na dresech týmu a vydělává nemalé peníze prodejem dresů, čepic a dalšího oblečení brandovaného Redskins fanouškům. Podle logistické společnosti je dokonce pojmenován stadion týmu, FedXField. Skupina 87 investičních entit, která dle Adweek spravuje dohromady podíly v hodnotě 620 miliard dolarů, přitom část i ve zmíněných společnostech, k tomu má ovšem výhrady. Žádá dokonce trojici značek, aby se odvrátily od Redskins, dokud nezmění své rasistické jméno.

Washington Redskins hrají pod tímto jménem již od roku 1937. Nebudeme nic lakovat na růžovou, redskins lze v překladu přeložit jako „rudokožci“ a odkazuje na původní obyvatele Ameriky. To, že je k nim tento název urážlivý, není nově objevená myšlenka. Po změně jména je voláno minimálně od 60. let minulého století, v minulosti proběhly i pro žalovatele z řad původních obyvatel Ameriky ve výsledku neúspěšná soudní stání o tom, zdali je v pořádku, aby tým z NFL takové jméno využíval. Přízvisko Redskins mají i středoškolské nebo vysokoškolské týmy, jejich počet ale v posledních desetiletí klesá.

V roce 2013 dokonce 10 členů amerického Kongresu poslalo dopis majiteli Washington Redskins a NFL, který žádal po změně jména. Majitel týmu Ed Snyder reagoval otevřeným dopisem publikovaným v deníku The Washington Post, v kterém uvedl: „Jméno nikdy nezměníme… NIKDY…“ Odkázal přitom na důležitost spojení vzpomínek fanoušků právě s tímto jménem nebo také na to, že jméno bylo prý ve třicátých letech 20. století zvoleno jako forma pocty původním obyvatelům USA a přímo koučovi a 4 hráčům, kteří se mezi ně řadili.

Nově obnovený tlak může nicméně velice jednoduše zafungovat. Pepsi už v posledních týdnech zrušilo značku směsi na palačinky Aunt Jemima s logem založeným na tváři dámy černošky, prý protože je založené na rasovém stereotypu. Nike se zasazuje proti rasismus dlouhodobě. Se značkou svázaní Le Bron James, Serena Williams, Michael Jordan nebo nedávno zesnulý Kobe Bryant jsou ikony afroamerické kultury. Kampaněmi s Colinem Kaepernickem, který si zničil kariéru v NFL tím, že na podporu hnutí Black Lives Matter začal poklekávat při americké hymně, je pak značka Nike přímo spojena s bojem proti rasismu. Dopisy investorů právě tyto kroky zdůrazňují s tím, že není normální dělat všechny tyto chvályhodné činy a pak podporovat tým „rudokožců“.

Americký fotbal v NFL je obrovským byznysem, proti kterému je například hokejová NHL chudým příbuzným. Hrozba, že by tým ztratil peníze sponzorů, tak pravděpodobně může dlouho očekávanou změnu finálně podpořit. Nedá se totiž říci, že by se v Redskins už věci v posledních dnech neměnily. Tým se zavázal odstranit ze svých materiálů jménu svého zakladatele George Prestona Marshalla, který stojí i za názvem Redskins. Důvodem je přitom, že šlo o hlasitého propagátora segregace v americkém fotbale. Další krok, s kterým tým ztratí část své identity, je zdá se na spadnutí.

 

Edit (6. 7.): 

Popsaný tlak má své výsledky. Na stránkách Nike již není k nalezení zboží s logem Washingtonu Redskins. Společnost FedEx přímo vyjádřila přání, aby si tým vybral jiné jméno. A zdá se, že to začíná zvažovat i jeho majitel Dan Snyder, který se tomu v minulosti opakovaně bránil. „Ve světle posledních událostí napříč zemí a zpětné vazby z naší komunity, Washington Redskins oznamují, že tým přistoupí k pečlivé revizi svého jména,“ uvedl klub v tiskovém prohlášení v pátek 3. července.

Mezi uvažovanými jmény jsou prý Washington Redtails na počest prvních afroamerických letců v armádě USA operujících během druhé světové války. Červená v tomto případě odkazuje k barvě ocasních křídel jejich letadel.

S rozporuplnými ohlasy se setkává úprava na Washington Warriors při zachování „indiána“ v logu. Mezi dalšími uvažovanými přízvisky jsou například Monuments, Generals, Americans, Kings, Veterans, Lincolns, Arlingtons nebo Memorials.

Zdroje: Business Insider, Adweek, WikipediaBroBible

Štítky dokumentu: Krizová komunikace
Sdílejte tento článek:
Podobné články: