Saské a české televize spustí od října společný mediální projekt

29. 9. 2010 | ČTK
V pátek startuje společný německo-český televizní projekt 5 minut Česko.Sasko, na kterém se bude podílet 16 saských regionálních stanic a severočeská TV Lyra. Reportážní pořad ve stopáži, kterou má už v názvu, se bude vysílat každý týden a chce zprostředkovávat názory lidí z opačné strany hranice.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

V pátek startuje společný německo-český televizní projekt 5 minut Česko.Sasko, na kterém se bude podílet 16 saských regionálních stanic a severočeská TV Lyra. Reportážní pořad ve stopáži, kterou má už v názvu, se bude vysílat každý týden a chce zprostředkovávat názory lidí z opačné strany hranice.

Češi tak budou německým divákům vysvětlovat český pohled na společná témata a Sasové zase představí německou perspektivu. Reportáže budou natáčeny v jazyce té země, kde se budou odehrávat, a pro sousedy za hranicí budou opatřeny titulky s překladem.

"Touto produkcí chceme aktivně přispět k oživení regionu a také k výměně mezi německými a českými médii," vysvětlil koordinátor projektu Danilo Höpfner podle serveru digitalfernsehen.de.
"Zcela ofenzivně se chceme chopit společných všedních a budoucích témat, ale i rozdílů a odlišných pohledů obou sousedů a přenést je do soukromí lidí - do jejich domovů na televizi nebo laptopy," dodal Höpfner. Tento zatím ojedinělý projekt má podle něj ambici přispět k lepšímu vzájemnému poznání lidí žijících v česko-saském regionu.

Na německé straně bude pořad k vidění na lokálních stanicích jako Leipzig Fernsehen, Dresden Fernsehen nebo KabelJournal. V Česku se má prostřednictvím TV Lyra vysílat na televizi Prima. Technicky tak bude dosažitelný pro 4,5 milionu diváků, tvrdí vedení projektu. TV Lyra lze sledovat na území Ústeckého kraje, digitální signál šíří vysílač Buková hora.
Vedle toho bude možné týdeník sledovat také na jeho webových stránkách www.5min-online.eu nebo na internetovém videokanálu YouTube. Jednou za čtvrt roku bude z reportáží sestaveno bezplatné DVD určené hlavně školám, knihovnám a úřadům.

Za projektem stojí české kulturní a mediální sdružení Evropan a saská mediální síť Sendernetz. Jeho spuštění bylo podpořeno z prostředků Evropské unie v rámci programu Cíl 3 na podporu přeshraniční spolupráce mezi Saskem a Českou republikou. Finanční pomoc EU je zatím podle serveru freiepresse.de omezena na rok ve výši 536.000 eur (13,2 milionu Kč). Poté by se chtěli tvůrci projektu pokusit ho zajistit vlastními silami.
Čeští diváci se mohou díky podobně zaměřenému projektu seznámit i s děním v další sousední zemi, a to v pořadu Hranice dokořán - Rozmówki polsko-czeskie, na kterém spolupracuje ostravské studio České televize a Polská televize Vratislav. Pořad se věnuje historii, kultuře a tradicím obou zemí, zaměřuje se také na otázky přeshraniční spolupráce, obchodní kontakty a zvyky Čechů a Poláků. Jeho první díl byl k vidění v neděli 26. září.

Štítky dokumentu: Reportáže YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: