Slyšení Marka Zuckerberga před Kongresem v memech

15. 4. 2018 | Petr Michl
Slyšení Marka Zuckerberga před senátním výborem amerického Kongresu nepřineslo žádný zásadní posun. Dalo ale vzniknout neuvěřitelnému množství memů. Podívejte se na ty nejlepší.

„Prozradíte nám, v jakém hotelu jste včera přespal?“ dotázal se Zuckerberga během jeho slyšení před senátním výborem amerického Kongresu senátor Dick Durbin. Zuckerberg mu odmítl odpovědět a Durbin mu do tváře vlepil poučení: „Přesně o tohle totiž v jádru tohoto slyšení jde, o vaše právo na soukromí a jeho limity.“ Valná většina dalších otázek ovšem nebyla tak ostrá a hlavně odhalovala, že američtí senátoři jsou všechno, jen ne v moderních technologiích zběhlí lidé.

Sestřih těch nejúsměvnějších momentů, které zbytečné otázky senátorů zachycují, vytvořil portál CNET.

Vzhledem k tomu, že samotné slyšení žádný zásadní zvrat ani nové informace nepřineslo, dovolíme si ho shrnout s pomocí memů, kterých se v jeho průběhu objevily doslova stovky. Pokrývaly téměř minutu po minutě, včetně jeho vstupu do místnosti. Obzvláště video doplněné písní ze soundtracku k filmu The Network od Radiohead z něj dělá něco speciálního. Ano, Mark Zuckerberg by musel ve svém vlastním modrobílém světě odtaggovat hodně fotek.

Těžko to ale stihne. Venku je totiž nespočet memů, které poukazují zejména na to, že není člověk, ale robot.

Oh the humanity..

First Android on Trial

Adjusting settings

01001000 01000101 01001100 01010000 00100001Ač jsme se výše trochu posmívali digitálním kompetencím některých amerických senátorů, neznamená to, že od nich nezazněly dotazy, na které nedokázal Mark Zuckerberg odpovědět.


Výmluvu, že si chce být jistý zcela přesnou odpovědí a raději se doptá, použil třeba po dotazu, zdali Facebook sleduje nadále i uživatele, kteří si u něj zrušili účet. Vypadal u toho trochu jako malý kluk.Dobře, toto je samozřejmě koláž. To, že seděl CEO nejvlivnějšího sociálního média světa na polštáři, aby nevypadal jako malý školák ztrácející se za velkým stolem, je ovšem pravda.


Mimo toho, že si Mark Zuckerberg není stoprocentně jistý a musí se poradit se svým týmem, padla během slyšení mnohokrát zkratka AI, de facto jako odkaz na něco zázračného, co vše vylepší. Jak zachycuje následující tweet, ta umělá inteligence bude muset být zatraceně chytrá, protože na uklízení má pořádný svinčík.

Komik Trevor Noah ve své The Daily Show upozornil na možná až přílišnou upřímnost senátora Johna Kennedyho, který de facto prozradil, že podoba zákonů se dá v USA koupit za 10 milionů dolarů. „Stane se toto. Bude představena celá řada návrhů zákonů s cílem omezit Facebook. Je na vás, jestli projdou, nebo ne. Můžete jít domů, zaplatit 10 milionů dolarů lobbyistům a bojovat s námi, nebo můžete jít domů a pomoci nám vyřešit tento problém," přednesl Zuckerbergovi možné scénáře budoucího vývoje.

Jen pro uvedení do té správné perspektivy: den po slyšení Marka Zuckerberga před senátním výborem Kongresu si polepšila cena akcií Facebooku natolik, že to zvýšilo jeho celkovou hodnotu o 3 miliardy dolarů. 10 milionů dolarů vám zaplatí několik skvělých právníků i lobbyistů, z pohledu celkového jmění Marka Zuckerberga to je ale částka nalézající se téměř pod jeho rozlišovacími schopnostmi.

Do značné míry tak platí, že americký Kongres může Zuckerberga veřejně popotahovat, ale nemá sílu impérium Facebooku ohrozit ani vytvořit zákony napravující negativní důsledky Facebooku pro demokratický proces a volby.

Je tu možná jen jedna věc, které by se mohl Mark Zuckerberg bát. Sám před senátním výborem uvedl, že se necítí jako majitel monopolu. Na americkém trhu bylo ale již v minulosti rozhodně zabráněno vzniku entit, které by okupovaly menší část trhu než Facebook.


Tip redakce: 

Mimochodem na slyšení před senátním výborem nevydělal jen CEO Facebooku. Senator, we run ads," tedy věta, kterou Zuckerberg zodpověděl poněkud triviální dotaz senátora Orrina Hatche na to, jak dokáže udržet pro uživatele Facebook zdarma, se stala obchodním artiklem. Bleskurychle se dostala na trička, která jsou nyní oblíbená jistě nejen v Menlo Parku, ale také mezi mnohými marketingovými specialisty na Facebook.  


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: