Sociální síť pro čtenáře a autory Wattpad získává další investici

10. 4. 2014 | Irena Šovčíková
Miliarda uživatelů. Takový je neskromný cíl sociální síťě Wattpad, která je rájem pro všechny, kteří rádi čtou, nebo píšou. Pomoci by jim v tom měla investice, kterou se jim podařilo získat.

Že číst už není in? Omyl. Důkazem je Wattpad, sociální síť plná čtenářů, autorů a hlavně příběhů. Má 25 milionů uživatelů a toto číslo má chtějí tvůrci ještě hodně navýšit. To by se jim mohlo podařit i díky investici, kterou nyní získali.

Díky kanadskému penzijnímu fondu OMERS, respektive jeho investiční části OMERS Ventures, získal startup Wattpad investici v hodnotě 46 milionů dolarů. Společně s předchozí investicí tak mohou svůj projekt rozvíjet částkou 60 milionů dolarů. Ta by jim měla pomoci při vylepšování služeb a urychlit získávání nových uživatelů. Neskromným cílem zakladatelů je dosáhnout na celou miliardu. Podle zakladatele Allena Lau využijí investici hlavně pro najmutí nových produktových vývojářů a dalších zaměstnanců, kteří budou pomáhat při růstu a udržování již existující komunity. Ta je na projekt, který je zaměřen na čtení, velmi slušná - v současné době 25 milionů zaregistrovaných.

Wattpad je největší světavá online komunita, která je zaměřená čistě na čtenáře a autory příběhů. Jeho uživatelé mohou objevovat nové příběhy a jejich tvůrci je mohou skrze tuto platformu sdílet do světa. Nabídka uveřejněných děl je opravdu široká, čítá asi 40 milionů povídek všech možných žánrů. Jak se tedy Wattpad liší od e-readingu? Vše je zcela zdarma. Navíc uživatelé mohou využít i sociálního aspektu, tedy přímo interaktovat s autory nebo dalšími čtenáři. Všechno je dostupné i na mobilních zařízeních, ostatně přístupy z nich tvoří 85 % celé návštěvnosti.

Za zmínku také stojí míra zapojení uživatelů. Každý měsíc stráví uživatelé čtením příběhů až 6 miliard minut - tedy 4 hodiny na uživatele. Každou sekundu jsou nahrány na web dvě kapitoly a na Wattpadu tak každou minutou přibude zhruba 10 hodin čtení. Nejedná se navíc jen o americkou síť, polovina uživatelů pochází ze zbytku světa.
Dle poslední oficiálních dat tráví uživatelé na Facebooku v průměru přes 8 hodin měsíčně. I tak je toto srovnání pro Wattpad velmi lichotivé. FB je platforma plná střípků informací, které pozřeme za pár vteřin - z tohoto pohledu je to informační fast food. Je více než potěšující, že 25 milionů uživatelů dokáže věnovat měsíčně 4 hodiny svého času konzumaci obsahu úplně opačným, pomalým způsobem. Navíc dle další studie Nielsen jsou 4 hodiny měsíčně vyšší údaj než u doby strávené u dalších  sociálních médií, nejbližším konkurentem je Instagram s 3 hodinami a 40 minutami.

Wattpad ale neslouží pouze k objevování nových příběhů a krácení chvíle třeba během jízdy autobusem. Autoři, kteří publikují svoje dílka na Wattpadu, mohli v rámci crowdfundingového experimentu Fan Funding využít své fanouškovské báze a získat tak potřebné peníze pro vydání svého kreativního díla. Takový Kickstarter pro milovníky knih a příběhů. Jen s tím rozdílem, že funguje na bázi sociální sítě a autoři tak nežádají o peníze náhodné návštěvníky webu, ale oslovují přímo svoje fanoušky. Fan Funding zatím proběhl jen v rámci experimentu. Ten ale podle Allana Lou dopadl velmi dobře - všechny zapojené projekty získaly potřebné finance. V momentální chvíli Wattpad pracuje na úpravě této crowdfundingové platformy a na jejím vylepšení.

Zdroj: TechCrunch, Mashable

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: