Soud rozhodl. Alza se musí omluvit srovnávači Heureka za tvrzení, že je rizikový pro e-shopy. Má ukončit i web BezHeureky.cz

12. 8. 2019 | Petr Michl
Heureka není pro e-shopy riziková či nevýhodná a Alza to musí přestat říkat. To říká nepravomocné rozhodnutí Městského soudu v Praze. Alza se dle něj musí omluvit a odstranit jí vytvořený varovný web BezHeureky.cz.

V květnu 2016 pro největšího prodejce elektroniky Alza.cz přetekl pohár trpělivosti a opustil Heureku. A to rozhodně ne potichu a zadním vchodem. Zároveň spustil web BezHeureky.cz, který uváděl důvody, proč je údajně pro e-shopy nevýhodné služby Heureky využívat. Nyní se musí Heurece omluvit a zmíněný portál ukončit.

Rozhodl tak zatím nepravomocně Městský soud v Praze, Alza.cz se odvolala. Informoval o tom deník E15.

V roce 2016 přišlo rozhodnutí Alzy poté, co se Heureka stala součástí skupiny Rockaway. Do ní patří i skupina Mall Group zahrnující Mall.cz a jeho zahraniční pobočky, CZC.cz, e-shopy skupiny Vivantis a další. Alze ve zkratce vadilo, že díky svému majiteli nemůže jít o nezávislý srovnávač. Zároveň byl kritizován i rozsah dat, které musí e-shopy na Heurece srovnávači posílat, s jistým podezřením, že by se mohla hodit například Mall Group. Portál BezHeureky.cz již není v provozu. V roce 2016 jsme se ovšem tématu věnovali v obsáhlém článku a na něm uvedené argumenty jsme zachytili. Můžete si je projít níže.
Zdroj: BezHeureky.cz

S Alzou tehdy z Heureky odcházel i prodejce Spokojený Pes. Jeho majitelka Soňa Fialková tehdy pro Marketing Journal toto rozhodnutí objasnila takto: „Diskutabilní bylo už i spojení Heureky a Mall.cz. Spojení s Rockaway celý problém zásadně prohloubilo. Doufali jsme celou dobu, že antimonopolní úřad spojení neschválí. Již před několika měsíci jsme z našeho e-shopu odstranili Heureka widget s hodnocením a přestali využívat Heureka košík. Když ÚOHS zveřejnil své rozhodnutí a vzhledem k tomu, že nepovažuji podmínky ÚOHS za dostatečné a v podstatě zbytečné, bylo pro nás jednoznačné, že se k Alze připojíme a přestaneme Heurece posílat jakákoliv data o objednávkáchDíky tomu jsme během pár hodin přišli o certifikát Ověřeno zákazníky, kde máme přes 16 tisíc recenzí od zákazníků… Stěžovat si na problematické spojení Heureky s Rockaway a neodejít by bylo pokrytecké."

Ke dvěma jmenovaným se přidaly i další e-shopy, nejde ale mluvit o nějakém exodu, který by uvrhl srovnávač Heureka.cz do pozice přehlíženého otloukánka. Je na českém trhu v daném segmentu nejsilnějším hráčem a jeho podmínky proto některým nepřijdou košer. Většina e-shopů je akceptuje, protože pro ně obchodně Heureka funguje a nechtějí riskovat, že by ji jako zdroj objednávek nemusely nahradit.

Více pohledů na oprávněnost argumentů Alzy od e-shopů, jako jsou Kytary.cz nebo Růžový Slon, si můžete přečíst v článku Jde přežít bez Heureky? Jak se na výtky Alza.cz dívají další české e-shopy..


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: