Soutěž YouTube Works: Králem českých a slovenských kampaní na YT je retro předělávka od Zlatého Bažanta

27. 3. 2021 | redakce
Jak vypadá pivní virální hit na Slovensku? Jako klip z vystoupení s coverem písně Boney M, Raspustin jak vystřižený ze sedmdesátek. Akorát je tedy o chuti Zlatého Bažanta. YouTube Works je soutěží Googlu odměňují nejlepší české a slovenské kampaně. Mezi dalšími vítězi se ocitla Tatra Banka se svou umělou influencerkou Bejby Blue, kampaň IKEA proti domácímu násilí, YT kanál Maybelline New York nebo Sportisimo za výkonnostní marketing.


Umělá CGI influencerka Tatra Banky, Baby Blue. Zdroj: Tatra Banka

YouTube již podruhé v historii Česka a Slovenska vyhlásil výsledky soutěže YouTube Works, v níž mezi sebou soupeří ty nejlepší české a slovenské videokampaně. Přesto, že se letos vyhlášení, podobně jako veškerý život v zemi, odehrávalo virtuálně a na dálku, nechyběly emoce ani autenticita.

„Chtěli jsme oslavit a ocenit všechny skvělé nápady, které stály za nejúčinnějšími a nejinovativnějšími kampaněmi na YouTube v roce 2020. Požádali jsme 11 marketingových odborníků, od kreativních ředitelek po zakladatele a CEO's, aby nám pomohli tyto kampaně najít. A již po druhé jsme jim v Česku udělili ocenění YouTube Works,” vysvětluje Vanda Wolfová, vedoucí agenturního businessu společnosti Google. YouTube Works je soutěž, která zkoumá konkrétní kampaně do hloubky. Posuzuje jejich kreativu, mediální strategii a zohledňuje zejména businessové a mediální výsledky kampaní. Chceme odměnit právě tu práci, kterou často obyčejný smrtelník nevidí - práci klientů, agentur a tvůrců na YouTube.

„V těchto nejistých dobách musely značky prokázat obrovskou schopnost flexibilně reagovat a inovovat rychleji než kdykoli předtím,“ oceňuje Vanda Wolfová. „Prostřednictvím YouTube Works jsme chtěli ocenit ještě o něco tvrdší práci a skvělé nápady, které stojí za nejúčinnějšími a nejinovativnějšími kampaněmi roku 2020 na YouTube.”

 Porota letos udělila následující ceny: 

GRAND PRIX & Nejlepší integrace YouTube: Zlatý Bažant

Agentury: Dentsu a MADE BY VACULIK

Zlatý Bažant je nejprodávanější značkou piva na Slovensku (je součástí společnosti Heineken). V roce 2016 pivovar úspěšně uvedl na trh ikonický produkt v retro designu na bázi receptury z roku 1973. O tři roky později však začaly prodeje klesat. Společnost proto spustila na YouTube kampaň na zvýšení povědomí o značce, která se inspirovala kultovní písní 70. let, singlem Rasputin od skupiny Boney M. Díky vtipnému textu, chytlavé melodii a dokonale autentickému videu se píseň stala virálním hitem. Uživatelé začali toto video vyhledávat a nahrávat své vlastní cover verze. Tato kampaň byla oceněna za maximalizaci potenciálu YouTube a výrazné překročení obchodních cílů.

 

Nejlepší sociální dopad pomocí YouTube: IKEA
agentury: Triad Advertising, Bistro Films a Dentsu

Značka IKEA (společnosti IKEA) s agenturami Triad Advertising, Bistro Films a Dentsu

Téměř každá druhá Češka a Slovenka zažila nějakou formu domácího násilí. Během globální pandemie, kdy měl náš domov být paradoxně tím nejbezpečnějším místem, se počet hlášených případů dokonce zdvojnásobil. S využitím motivu hrůzy a strachu vytvořila IKEA 90sekundové video, které ukazuje, že domácí násilí nemusí být jen fyzického charakteru. Kampaň dosáhla 2,5 milionu zhlédnutí v Česku a 1,3 milionu na Slovensku, vzbudila značný zájem o toto téma a změnila povědomí o značce IKEA. Porota ocenila úspěšnou integraci sociálního tématu do komerční komunikace.

 

Nejlepší dlouhodobé využití YouTube: Maybelline New York

Agentury: McCann, BnT a Wavemaker

Značka Maybelline New York v minulosti bojovala s tím, jak se co nejvíce přiblížit své cílové skupině, proto hledala dlouhodobější řešení, které by bylo efektivnější než tradiční typy médií a zlepšilo by image značky. Výsledkem byl zrod YouTube seriálu „Make-up in the city“, který mladým dívkám pomáhá s líčením a inspirací. Koncept také intenzivně těží z partnerství s populární televizní show SuperStar, díky němuž vznikly některé z nejpopulárnějších videí. Vítězka loňského ročníku nazpívala tutoriál krok za krokem a ambasadorka Maybelline musela tento návod následovat a vytvořit podle něj finální vzhled líčení. Porotu zaujala dlouhodobá konzistence konceptu této série YouTube.

 

Nejlepší spolupráce s influencerem: Tatra Banka

Agentura: THIS IS LOCCO

Na Slovensku je Tatra Banka jednou z nejinovativnějších digitálních značek místního bankovního sektoru a každoročně uvádí na trh komunikační kampaň zaměřenou na studenty, kteří si ještě neotevřeli bankovní účet. Protože si Tatra Banka chtěla udržet svoji vedoucí pozici, vsadila na digitální svět – doslova. A tak se zrodila Bejby Blue, mladá digitální umělkyně složená z nul a jedniček. Představovala to, čeho mladí mohou dosáhnout, pokud se rozhodnou svůj čas online strávit smysluplně. Tato virtuální influencerka se stala součástí kultury mladých lidí, streamovala online hry, vystupovala v hudebních videoklipech, učila své fanoušky žít ekologicky a udržitelně a dokonce se účastnila rozhovorů v médiích. Kampaň překročila své cíle v oblasti akvizice a to v roce, který byl obecně velmi těžký. Proto byla oceněna porotou.

 

Nejlepší využití YouTube pro výkonnostní marketing: Sportisimo

Agentura: Bumerang.film

Sportisimo se jako jedna z nejsilnějších značek obchodů se sportovními potřebami v Česku pohybuje ve vysoce konkurenčním prostředí. Rok 2020 značce ukázal, že není plně připravena na neočekávaný nárůst online poptávky. První YouTube videa vznikala spíše metodou pokus omyl a to všechno s Vánoci, nejnáročnější sezonou, za dveřmi. Vynikající kampaň na YouTube však nakonec oslovila více než 2,6 milionu diváků, využila platformu pro dosah i výkon, pracovala s ideálními formáty pro dosažení jednotlivých konkrétních cílů, učila se ze svých vlastních nejlepších postupů, a proto získala od poroty nejvyšší ocenění v dané kategorii.

 

Nejlepší mediální strategie: IKEA

Agentury: Dentsu a Kaspen / Jung von Matt

Je něco, co můžeme jako jednotlivci udělat pro to, aby náš životní styl byl udržitelnější? IKEA si položila právě tuto otázku a v roce 2020 představila rostlinnou verzi svých ikonických kuliček, které chutnají přesně tak jako ty masové. Cílem této kampaně bylo zvýšit povědomí o tomto produktu a posílit vnímání IKEA jako udržitelné značky. Byla vytvořena série videí  využívajících claim „Vy rozdíl nepoznáte, planeta ano“. V Česku kampaň oslovila více než 4,6 milionu diváků, na Slovensku 2,3 ​​milionu. Porota ocenila, že IKEA použila různé formáty pro různé cílové skupiny a nebála se vsadit na YouTube jako hlavní médium.

 

Cena poroty za kreativní inovaci: Škoda Auto

Agentury: Peppermint Digital a PHD

Když se před 125 lety začala psát historie českého automobilového průmyslu, společnost Škoda Auto byla u toho. Značka chtěla toto významné výročí oslavit připomenutím některých zásadních milníků své historie. Jak ale mluvit o historii moderně? Škoda Auto uvedla na trh sérii videí představující klíčové inovace v historickém kontextu, avšak s přesahem do současnosti. YouTube kanál byl hlavní platformou tohoto exkluzivního obsahu a kampaň celkem přinesla více než 9 milionů zhlédnutí. Tato práce získala zvláštní cenu poroty za kombinaci zajímavého obsahu a příkladného řemeslného zpracování.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: