Studie: Aktivita politických stran na Facebooku před volbami

18. 10. 2017 | redakce
Facebooku vládnou absolventi vysoké školy života. Za poslední měsíc je jednoznačným lídrem v kategorii poměru počtu fanoušků a aktivních uživatelů je Tomio Okamura – SPD. Zjistěte, jak jsou na tom ostatní strany.

Již na konci tohoto týdne 20. a 21. října 2017 proběhnou volby do Poslanecké sněmovny. Výkonnostní agentura Performics proto v minulých týdnech sledovala prostřednictvím svého patentovaného nástroje SocialTools aktivitu domácích politických stran na Facebooku. Jednou z aktivit na sociálních sítích je komunikace prostřednictvím přidávání obsahu na facebookové stránky jednotlivými stranami. Nejaktivnější v oblasti přidávání obsahu je stránka KSČM, s podobnou frekvencí publikace obsahu ji následují Česká pirátská strana a KDU-ČSL. Nejméně příspěvků denně přidává na svou stránku ČSSD. Nejvíce fanoušků má Tomio Okamura – SPD a dále TOP 09, následuje ANO.


KDU-ČSL patří mezi nejaktivnější strany na Facebooku. Jen o aktivitě to ale není a nepočítá se jen ta z oficiální stránky strany, ale i ta z osobních profilů. Přesvědčil se o tom i předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Zdroj: Facebook / Pavel Bělobrádek

Data vychází ze sledování facebookových stránek deseti politických stran a hnutí (ČSSD, Hnutí ANO, KDU-ČSL, KSČM, Občanská demokratická strana, SPD, Strana zelených, TOP 09, Česká pirátská strana a Starostové a nezávislí) v období od 1. 9. do 10. 10.

Nejčastěji odpovídá a komunikuje se svými fanoušky Strana zelených, dále Starostové a nezávislí, následuje TOP 09. V oblasti publikování příspěvků je nejaktivnější stránka KSČM, následuje Česká pirátská strana. Nejméně příspěvků denně přidává na svoji facebookovou stránku ČSSD.Největším počtem fanoušků se může pyšnit Tomio Okamura – SPD (téměř 270 000), následuje TOP 09 (více než 117 000) a ANO (více než 104 000). Naopak nejméně ze všech mají Starostové a nezávislí (7216) a KSČM – Komunistická strana Čech a Moravy (více než 8500).

Ve sledovaném období si největší počet nových fanoušků připsaly facebookové stránky České pirátské strany (18 372), Tomia Okamury – SPD (kolem 6200) a TOP 09 (více než 3200). Tato čísla mohla vzniknout na základě toho, že obě facebookové stránky mají nejvíce aktivních uživatelů, kteří v daném období dali like, připojili komentář nebo sdíleli vybraný příspěvek. V této aktivitě vede Tomio Okamura – SPD s až neuvěřitelným počtem 70 564. Naopak nejméně aktivních uživatelů má KSČM (kolem 2600).


Graf: Počet nových fanoušků v období od 1. září do 10. října 2017. Zdroj: Performics

Jednoznačným lídrem v kategorii poměru počtu fanoušků a aktivních uživatelů je Tomio Okamura – SPD. Strana zelených sice nejvíce komunikuje se svými fanoušky, ale musí i více promovat svůj obsah, aby se dostala k novým uživatelům Facebooku, což pomáhá zvýšit počet fanoušků. Oproti tomu Česká pirátská strana překonala všechny facebookové stránky ostatních volebních stran a má nejvyšší počet nových fanoušku za sledované období. 

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.