Suicide Squad: Král umění falešných úniků záběrů z natáčení

21. 7. 2015 | Petr Michl
„Jak vypadá nový Joker, nebo záběry batmobilu v ulicích Toronta?" Na tyto otázky v posledních měsících odpovídaly úniky záběrů z natáčení budoucího kasovního trháku s all-star výběrem komiksových padouchů, Suicide Squad. Jistě předem Warner Brothers připravovaný „monster leak" traileru filmu ovšem ukazuje, jak moc za všemi těmi „nešťastnými úniky" stojí jeho marketingový tým.
Mít perfektně vyladěný trailer a publikovat ho ve správnou dobu, aby se stal co nejvíce virálním. To je dnes jeden z nejdůležitějších úkolů propagace jakéhokoliv snímku, který se má stát skutečným filmovým hitem. Lidé stojící za marketingem předpokládaného blockbusteru Suicide Squad (v české distribuci Sebevražedný oddíl - pozn. red.) dokazují, že to zvládají na jedničku. Zahrnuje to ovšem i falešnou hru na okradené dítě a sérii poctivě připravených úniků filmového materiálu.

Suicide Squad nabízí all-star výběr komiksových padouchů, v jejichž obsazení najdete hvězdy, jako jsou  Will Smith, Cara Delevingne a především Jared Leto v roku Jokera, arcizloduch z Batmana. Popis na České filmové databázi zní zatím pouze takto stručně: „Tajná vládní agentura A.R.G.U.S., kterou vede Amanda Waller, vytvoří skupinku super padouchů, které říkají Suicide Squad - sebevražedná skupina. To proto, že se občas jeden z nich nevrátí z akce zpět. Provedení jednotlivých úkolů vede k výměně za kratší tresty odnětí svobody pro jednotlivé zúčastněné."

V sobotu 11. srpna se konal v kalifornském San Diegu comic con nazvaný Hall H. Jeho součástí byla i prezentace filmového studie Warner Bros. Pictures týkající se připraveného snímku Suicide Squad. V rámci ní byla na akci přítomným geekům předvedena i ukázka z filmu nápadně připomínající elitní trailer. Jen největší naiva by se mohl domnívat, že si to nikdo nenatočí a nenahraje na internet. Přesně tak se také stalo a kola mazání a re-uploadů se začala točit. Toto jsou výsledky vyhledávání pro výraz „suicide squad" pouze na YouTube, jsou jich přes 2 miliony a minimálně první tisíce jsou plné toho samého upirátěného traileru, recenzí od médií a reakcí fanoušků.

Filmové studio Warner Brothers pak v pondělí vydalo na facebookové stránce Suicide Squad toto pompézní prohlášení: Warner Bros. Pictures  a náš anti-pirátský tým neúnavně pracovaly během posledních 48 hodin, aby zabránily šíření části Suicide Squad, která byla pirátsky odcizena z akce Hall H v sobotu. Nedokázali jsme to. Dnes publikujeme ty samé záběry z filmu, které nezákonně obíhaly po webu - a to ve formě, v které byly natočeny, a ve vysoké kvalitě, jež si měli lidé užít. Litujeme tohoto rozhodnutí. Naším záměrem bylo sdílet tyto záběry jen s návštěvníky comic conu, ale nemůžeme dovolit, aby byl film prezentován ve špatné kvalitě pirátsky pořízené z naší prezentace."  

Ano, je to podobně uvěřitelné pohoršení jako to zástupců automobilky nad mediálním únikem snímků nově připravovaného vozu poté, co ho vyšlou korzovat do center metropolí v kamuflážním přestrojení, které přímo volá Vyfoť mě!"  V posledních měsících se objevovaly v médiích pravidelně údajné úniky fotografií z natáčení, mezi nimiž hrálo prim téma nového Jokera. V květnu se pak na internetu zjevily i záběry nového batmobilu jezdícího v ulicích Toronta.

Warner Bros. Pictures zvládá umění úniků dokonale a umí je dávkovat. Je to hra, kterou mu málokdo věří (výtečná je parodie jejich pohoršeného dopisu na Dorkly), Přesto ale skvěle funguje. Nyní po týdnu od uveřejnění má Facebook video pod zmiňovaným prohlášením již přes 19 milionů zhlédnutí. Na YouTube jich budou vcelku desítky milionů, které jistě překonají i stovku. Již nyní můžeme Suicide Squad označený za jeden z nejvíce probíraných filmů. Je jasné, že se bude jednat o velký kasovní trhák, i kdyby se film ve výsledku zase tak nepovedl. V mnohém za to může právě bravurní styl jeho propagace, který fanoušky neustále zásobuje materiálem povzbuzujícím jejich zvědavost.

Štítky dokumentu: Virální marketing

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: