Swappie, které repasuje a prodává iPhony, patří mezi nejrychleji rostoucí startupy v Evropě

5. 5. 2022 | redakce
Když si koupíte repasový telefon místo nového, rovná se to dle Swappie na ušetření uhlíkové stopy vysazení jednoho stromu. Finský startup už o tom přesvědčil 1 milion zákazníků a s investicemi v hodnotě 3,6 miliard korun se nehodlá jen tak zastavit.

Zdroj: Swappie

Swappie je rychle rostoucí finský startup, který vykupuje, repasuje a prodává iPhony. Od svého založení v roce 2016 expandoval už do 15 zemí včetně České republiky a získal investice v hodnotě přes 3,6 miliardy korun. V České republice, kde působí od srpna roku 2021, je dominantním prodejcem repasovaných iPhonů na trhu. Leaderem je i na většině zastoupených evropských trzích, díky čemuž se mu podařilo prodat už 1 milion repasovaných telefonů. „Tržby firmy na evropském trhu meziročně vzrostly v roce 2020 ze 765 milionů korun na 2,4 miliardy a díky dalším investicím, které dohromady převyšují 3,6 miliardy korun, se podíl společnosti na trhu dále zvyšuje. V Česku působíme jen několik měsíců, ale i přesto jsme se setkali s velmi pozitivním přístupem spotřebitelů a země se stala jedním z největších překvapení celé expanze,” říká Michaela Mackovičová, country manager Swappie pro Českou republiku a Slovensko.

Nejrychleji rostoucí startup podle Financial Times

V každoročním žebříčku nejrychleji rostoucích evropských startupů podle Financial Times se letos umístilo Swappie na první příčce, tuto pozici navíc obsadilo jako první finská firma. „Z úspěchu máme velkou radost a vážíme si toho, že se stále více zákazníků přiklání k nákupu repasovaného telefonu. Věříme, že se nám bude dále dařit budovat důvěru v naše produkty a činit tak z nákupu repasovaného telefonu běžnou záležitost. Naše cíle jdou totiž daleko za hranice prodejů,” komentuje Michaela Mackovičová. Hlavní misí startupu je rozšiřovat myšlenku cirkulární ekonomiky na trhu s chytrými telefony, a to díky poskytování dostupné a vysoce standardizované platformy pro prodej i výkup telefonů a budování důvěry pomocí garantovaných záručních lhůt i testování telefonů pomocí moderních technologií. „Naše filozofie se skládá ze čtyř základních pilířů. Redukujeme elektronický odpad, znovu využíváme funkční součástky, recyklujeme materiály a opravujeme všechny telefony v našich vlastních továrnách. iPhony navíc doručujeme v udržitelných obalech,” doplňuje Mackovičová.


Zdroj: Swappie

Efektivní zacházení s elektronickým odpadem

Elektronika je nejrychleji rostoucím zdrojem odpadu na světě a chytré telefony patří mezi zařízení s nejnižší životností. Kvalitní repasování může ušetřit více než 2 miliony tun emisí za rok, pro ilustraci se pak uhlíková stopa kompenzovaná každým nákupem repasovaného telefonu rovná vysazení jednoho stromu. Swappie zároveň spolupracuje s EPR Finland a Kuusakoski a to v oblasti recyklace elektronického odpadu z provozů společnosti. V rámci boje proti klimatickým změnám Swappie v minulém roce mimo jiné podpořilo projekty mezinárodních neziskových organizací jako Plastic Change nebo CO2 Hero.

 
Štítky dokumentu: Mobilní zařízení Startup

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: