Tesco se zavázalo k tomu, že do 4 let poskytne veškeré neprodané jídlo potravinovým bankám

14. 10. 2016 | redakce
Do roku 2020 půjdou veškeré potravinové přebytky z obchodů Tesco potřebným.


Zdroj: Tesco PLC / Youtube

Do roku 2020 se budou všechny obchody Tesco podílet na darování  potravinových přebytků potřebným. Tento závazek ohlásil britský řetězec na středoevropské konferenci “No Food to Waste” v Budapešti.

Obchodní řetězec daruje přebytky potravin, které pomáhají lidem v nouzi, prostřednictvím místních potravinových bank. Do léta roku 2016 Tesco ve střední Evropě darovalo přes 5 000 tun potravin, což odpovídá téměř 13 milionům jídel. Z toho 409  tun pochází z Tesco ČR.

Jedna třetina potravinových zásob na světě se vyhodí. Jen členské státy Evropské unie vyplýtvají asi 100 milionů tun potravin ročně, vyplývá z oficiálních statistik. „Takto vysoký rozsah potravinového odpadu je při vědomí kolik lidí na celém světě trpí potravinovou chudobou, nepřijatelný. Ve spolupráci s místními vládami a charitativními organizacemi se Tesco jako společensky odpovědná firma snaží bojovat proti plýtvání potravinami a hladu. Loni jsme oznámili naši ambici, že žádná potravina, která může být snědena, nepřijde v Tescu nazmar. Dnes se zavazujeme k práci s národními vládami a místními charitativními partnery tak, aby do roku 2020 všechny naše obchody ve střední Evropě nabízely jídlo, které už nemůže být prodáno, ale je stále vhodné ke spotřebě, místním charitám k nasycení lidí v nouzi,” řekl Ian Hutchins, ředitel komunikace Tesco.

Během diskusí u kulatého stolu hovořili přizvaní odborníci o nutnosti pochopení všech faktorům, které vedou k vytváření potravinového odpadu v domácnostech a v dodavatelském řetězci. Zároveň hledali možnosti řešení těchto problémů. „Strategický závazek s našimi evropskými členy potravinových bank, který dnes Tesco učinilo, je silným příkladem toho, jak s námi mohou firmy spolupracovat v účinném boji proti plýtvání potravinami a zároveň přinášet skutečné výhody těm nejzranitelnějším, kteří jsou v naší společnosti,” uvedl Patrick Alix, sekretář Generální a Evropské federace potravinových bank.

Britský řetězec Tesco pracuje s potravinovými přebytky na domácí půdě již delší dobu. V březnu tohoto roku dokonce vyhlásil, že ve Velké Británii daruje veškeré potravinové přebytky potřebným do roku 2017.  

Práce s přebytky byla ovšem nastartována před 3 lety i v Česku. V současné chvíli daruje denně potravinové přebytky více než 280 obchodů Tesco ve střední Evropě, do konce roku by tento počet obchodů měl stoupnout na 340. „Spolupráce s obchodním řetězcem Tesco v ČR začala již v roce 2013, kdy se do ní zapojilo 25 obchodů.  Darovaly se především trvanlivé potraviny, které byly obrovskou pomocí.  Po čase jsme začali odebírat i pečivo, ovoce a zeleninu, což je pro naše klienty velmi důležité, protože mohou mít vyvážený jídelníček.  Společně s ostatními potravinovými bankami se těšíme na rozšíření spolupráce,“ doplnil Fabrice Martin-Plichta, ředitel České federace potravinových bank.

S potravinovými bankami spolupracují v Česku i další velké řetězce, konkrétně Globus, Makro, Ahold a Lidl. Penny Market a krátce poté Rohlik.cz pro změnu nedávno učinily krok k snižování potravinového odpadu zahájením prodeje ošklivé zeleniny.

Štítky dokumentu: Formy PR
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.