Testování digitálního řidičského průkazu začalo

1. 9. 2015 | Jakub Hort
Zdá se, že v budoucnu se plastové kartičky přesunou z peněženek na obrazovky smartphonů i v případě identifikace obyvatel.

Jednou z karet, kterou musíme nosit stále u sebe, pokud chceme využívat své vozidlo, je řidičský průkaz. V budoucnu se však všechny karty v naší peněžence mohou  přeměnit na aplikaci ve Smartphonu a ruku k dílu přiložil také americký stát Iowa.

Minulý týden tamní vláda oznámila, že testování tohoto způsobu identifikace započalo. Aplikace byla vydána pod zkratkou mDL – Mobile Driver License, neboli mobilní řidičský průkaz.

Průkaz na mobilu vypadá téměř identicky ve srovnání s plastovou kartičkou a obsahuje i stejné položky jako fotku, datum narození, adresu a datum expirace. Po přejetí obrazovky se licence otočí a na zadní straně se objeví čárový kód a typ dopravního prostředku, na který byl průkaz vyhotoven. Asi nejlepší vlastností, která dělá mDL tak speciální, je možnost provádění okamžitých aktualizací od oddělení dopravních prostředků.

Úředníci mohou zkontrolovat pravost mDL pomocí ověřovací aplikace. Celý tento systém má na svědomí společnost MorphoTrust's, která se zabývá vyvíjením nových technologií spojených s kontrolou totožnosti lidí. Pomocí této ověřovací aplikace může policista zkontrolovat identitu a podrobnosti průkazu řidiče, aniž by se dotknul jeho telefonu.

Tento systém ale vyvolává i řadu otázek, jejichž většina směřuje k pochybnostem nad soukromím dat v telefonu, pokud by si lidé podobnou aplikaci pořídili. I když by se policista nemusel telefonu dotknout, tak se zdá pravděpodobné, že by musel požádat o telefon řidiče v případě problémů se skenováním dat, které by ze zkušeností s QR kódy určitě nastaly.

Nejvyšší soud USA nedávno rozhodl, že policie potřebuje k prohledávání telefonů soudní příkaz. Zařazení telefonu do procesu identifikace obyvatel je přitom možnou cestou, jak oficiálně vniknout do jejich zařízení. Vyvstává tak otázka, zdali elektronická varianta řidičského průkazu nenahrává praktice poškozující práva řidičů. V tuto chvílí se ale odpovědi určitě nedočkáme, protože aplikace je teprve v pilotním programu na počátku testování.Ve více možnostech nastavení ji budou zatím zkoušet pouze stovky zaměstnanců úseku dopravy.

Pro server Mashable okomentoval celou situaci ředitel úseku dopravy Paul Trombino slovy: „Přestože nejsme ještě připraveni uvést mDL pro běžné použití, tak se v pilotním programu naučíme spoustu věcí, které nám pomohou v budoucnu nabídnout co nejlepší aplikaci pro všechny obyvatele tohoto státu. Můžeme také pomoct dalším státům, které chtějí podobný program pro digitální identifikaci vytvořit.“

Nutno dodat, že o podobné řešení se také pokouší finská vláda, která si nechala vypracovat studii, která se tímto tématem podrobně zabývá.

 Zdroj: Mashable

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: