TikTok dostal pokutu 5,7 milionu dolarů za sběr dat o dětech. Spouští pro ně samostatnou verzi aplikace

5. 3. 2019 | Milada Zemanová
Po obdržení pokuty navíc TikTok spouští i samostatnou verzi určenou právě pro děti. Chce tak své uživatele ochránit před kyberšikanou i pedofily, které právě dětské uživatele obtěžují.

Populární aplikace TikTok (dříve Musical.ly) se zaměřuje na sdílení krátkých videí, většinou hudebního charakteru, a denně ji využívá na 60 milionů uživatelů a patří mezi 6 nejstahovanějších aplikací světa. Ačkoliv má TikTok věkový limit 16 let, přesto má na něm zřízený účet řada mladších dětí. Ty se stávají obětmi nevhodných zpráv. Dle vyjádření americké  navíc zmíněná aplikace ilegálně shromažďovala údaje o dětech mladších 13 let. Z tohoto důvodu jí byla vyměřena pokuta ve výši 5,7 milionu dolarů (cca 129 milionů korun).

Předseda Federal Trade Commission, Joe Simons, k pokutě uvedl:

„Poskytovatelé aplikace Musical.ly, nyní známé jako TikTok, věděli, že ji využívají děti, ale přesto si nezajistili souhlas rodičů se sběrem jmen, emailových adres a dalších osobních informací od uživatelů mladších 13 let.”

Když aplikace začínala, všechny profily byly automaticky nastaveny jako veřejné a bylo možné komukoliv zaslat přímou zprávu. A v roce 2016 dokonce obsahovala nástroj, který zobrazoval všechny uživatele v okruhu 80 kilometrů. A bohužel právě tyto nástroje vedou ke kyberšikaně, obtěžování dětí, apod.

Aplikace TikTok je k dispozici v různých jazycích.

Zástupci TikTok si jsou zneužívání svých nástrojů vědomi a snaží se proti němu zakročit. Nově například uveřejnili návod, jak chatovat pouze s lidmi, které uživatelé znají.

Nová oddělená verze TikToku

Současně společnost oznámila, že spouští oddělené rozhraní aplikace. To umožní rozdělit uživatele do prostředí TikTok odpovídající jejich věku. Nové prostředí pro uživatele mladší 13 let nebude umožňovat sdílení osobních údajů a omezí obsah a interakce uživatelů. TikTok bude konkrétně vyžadovat ověření data narození a pokud bude uživatel mladší 13 let, přesune ho do zmíněné dětské verze. Ta mimo jiné neumožňuje nahrávat videa a chrání jejich osobní údaje. Uvedená změna se však prozatím bude týkat pouze amerických uživatelů.

Samozřejmě ověření věku nebývá stoprocentní, ale je to krok k bezpečnější aplikaci. TikTok navíc na svém webu v návaznosti na vyměřenou pokutu doplnil, že bezpečí a ochrana soukromí jeho uživatelů je jeho dlouhodobým cílem a vyvíjí další ochranná opatření, kterými chtějí zmíněného bezpečí docílit.

Je otázka, nakolik tato omezení zamávají s popularitou aplikace. Děti pod 13 let nejsou jen okrajovými uživateli. Jsou mezi nimi i velmi aktivní a populární tvůrci a především mnohem větší počty konzumentů obsahu. 

TikTok a kyberšikana

Zmíněná aplikace je stále populárnější i v České republice a poradna E-bezpečí zachytila případy, kdy se jejím prostřednictvím lidé stávali terčem kyberšikany. Mezi napadenými byly i nezletilé dívky. A jak právě zmíněná poradna upozorňuje:

„Na Tik Toku nalezneme také velké množství nevhodného obsahu, jako např. stovky sexuálně explicitních videí zachycujících velmi malé děti (pod 12 let věku), klasickou pornografii zachycující dospělé (např. záznamy masturbujících mužů podle vzoru známého videochatu Omegle), videa zachycující tzv. killingstalking (“umělecká videa” zachycující chlapce, kteří si vzájemně přikládají nože na hrdla, předstírají vzájemné týrání apod.). Tik Tok také obsahuje videa zaměřená na sebepoškozování (hashtagy #selfharm, #cutter, #selfhate), videa zachycující různé způsoby, jak spáchat sebevraždu (#suicide), videa zaměřená na anorexii (hashtag #anorexic), ale také morbidní obezitu. Všudypřítomný je samozřejmě hating všeho druhu.”

Doufáme, že nyní se tedy situace v aplikaci TikTok bude zlepšovat. Bohužel se nejedná o jediné místo, kde se děti setkávají s obtěžujícím chováním a nevhodnými komentáři. Ukázalo se například, že se Google ani téměř po 2 letech nedokázal dostatečně popasovat na YouTube s pedofilními komentáři u videí a nadále monetizuje mnohé, u kterých přislíbil zákaz reklam. Velké světové značky v reakci pozastavují svou inzerci.

Zdroje: TikTok, Mashable, E-bezpečí, Federal Trade Commission, Adweek

Kam dál?



TikTok není zdaleka jedinou platformou, která je obviňována z toho, že dává prostor k řádění dětem škodícím vlivům. Něčím podobným prochází nyní i YouTube. Jak se chce zbavit hrozby pedofilních komentářů odstrašujících inzerenty? YouTube přichází s tvrdým přístupem a maže komentáře masově pod videi, v nichž figurují „mladší nezletilí".

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: