Tinder zavádí kontrolu účtů, aby ochránil své uživatele před nebezpečnými osobami

18. 3. 2021 | Milada Zemanová
Pokud se chystáte na romantickou schůzku, neočekáváte, že na druhé straně bude člověk, který byl trestaný za ublížení na zdraví či sexuální obtěžování. Právě toto se ale u seznamovacích aplikací může stát. Aby tomu Tinder zabránil, zavádí kontrolu veřejně dostupných informací jednotlivých profilů.


Zdroj: Tinder

Tinder patří mezi světově nejpopulárnější seznamovací aplikace a aktuálně ji využívá více než 66 milionů lidí. Její uživatelé ovšem doposud neměli jistotu, že za profilem protějšku stojí skutečná osoba a ne nějaký zvrhlý podvodník. Právě tuto nejistotu má odstranit nová funkce, která umožní na základě příjmení či čísla mobilního telefonu potenciální známosti zobrazit její veřejně dostupné informace.

Match Group, mateřská společnost aplikace Tinder, se spojila s platformou Garbo, která se specializuje na prověřování historie konkrétních osob. Shromažďuje tak veřejně dostupné informace, záznamy o násilí, obtěžování, zatčení apod.

Uživatelé Tinderu si tedy před schůzkou s konkrétní osobou budou moci prověřit, zda třeba nemá záznam v trestním rejstříku. Dozví se tak například dostatečně dopředu, že sympatický muž byl ve skutečnosti opakovaně obviněn ze sexuálního obtěžování.

Využití této kontroly nebude ovšem zdarma. Prozatím není zřejmé, kolik bude stát, ale podle společnosti Match Group se snaží s platformou Garbo vymyslet variantu, která bude přístupná pro většinu uživatelů.

K zavedení kontroly profilů dochází poté, co pátrání neziskové investigativní redakce ProPublica odhalilo , že je na seznamovacích platformách Match Group aktivní celá řada sexuálních predátorů. ProPublica informovala o konkrétních případech, kdy byly ženy znásilněny poté, co se setkaly s mužem přes některou ze seznamovacích aplikací. Konkrétně s mužem, který byl již historicky odsouzen za sexuální násilí, a přitom mohl bez obtíží využívat některou ze seznamovacích aplikací Match Group.

Společnost Match Group se nechala slyšet, že kontrolu uživatelů do budoucna plánuje rozšířit i na další své seznamovací platformy, kterých je aktuálně 45. Zmíněná kontrola bude prozatím k dispozici pouze ve Spojených státech amerických, ale je možné, že se do budoucna rozšíří i do dalších zemí.

Kontrola veřejně dostupných záznamů není první ochranou uživatelů, ke které Match Group přistoupila. V lednu 2020 bylo na Tinder přidáno tzv. záchranné tlačítko, které uchovává informace o konkrétní schůzce, včetně místa setkání a v případě stisknutí vyrozumí policejní složky.

Zdroje: BBC News, ProPublica, The Verge

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: