Trump dal požehnání dohodě TikToku se společnostmi Oracle a Walmart

21. 9. 2020 | Petr Michl
Lip-sync tanečky v USA jsou zachráněny. Donald Trump není proti dohodě společností Oracle a Wallmart s vlastníkem TikToku, ByteDance. Měly by vytvořit entitu TikTok Global, která bude sídlit v USA a bude obsluhovat tamní uživatele.

TikTok, potažmo jeho vlastník v podobě společnosti ByteDance, zažívají turbulentní období. Nejprve používání TikToku zakázala Indie a pak s tím pohrozily i Spojené státy americké. Prezidentu Donaldu Trumpovi se náramně hodilo prezentovat svou pozici síly a anti-čínský sentiment na vymezení se proti aplikaci z Číny. Nyní se ale zdá, že je ban TikToku v USA pravděpodobně smeten ze stolu.

Parametry dohody, která k tomu přispívá, jsou z pohledu TikToku výrazně měkčí než to, co zaznívalo zprvu z Bílého domu, když Trump mluvil o předání veškerého provozu sociální sítě v USA pod křídla domácí firmy. Na počátku často zmiňovaný Microsoft vypadl z jednání. Z toho aktuálního vzešlo přání vytvořit samostatnou odnož TikToku nazvanou TikTok Global. V ní bude mít dle Wall Street Journal 12,5% podíl již zmíněná společnost Oracle, 7,5% podíl má poněkud překvapivě náležet retailovému řetězci Walmart a 80% podíl si ponechá ByteDance. ByteDance již má ze 40 % investory z USA, technicky vzato je tak společnost vlastněna majoritně americkými subjekty. 4 z 5 členů představenstva by proto měli být Američané.

„Dal jsem jim své požehnání,“ uvedl Trump v sobotu před odjezdem na volební mítink do Severní Karolíny s tím, že nová entita nebude mít nic společného s Čínou.

Oracle má být přitom zárukou zpracování dat amerických uživatelů, k nimž nebude mít čínská vláda tzv. zadní vrátka. Což byl ostatně jeden z hlavních argumentů Bílého domu proti TikToku. Tento závazek má být posílen i tím, že pobočka TikTok Global má sídlit v Texasu a údajně má její zřízení přispět k vzniku 25 tisíc pracovních míst.

To je upřímně poměrně odvážné číslo pro fakticky (nikoliv právně) pobočku — byť globálně nesmírně populární — aplikace, když uvážíte, že společnost Facebook se všemi svými platformami a bočními projekty měla loni v prosinci necelých 45 tisíc zaměstnanců.

Trump prezentuje dohodu jako své politické vítězství. V sobotu na jednom ze svých volebních výjezdů prohlásil, že řekl vedení zmíněných společností: „Můžete mi pomoci a dát 5 miliard dolarů na fond pro vzdělávání lidí o skutečné historii naší země — o skutečné historii, ne falešné historii.“ Dle  Bloomberg by měly tyto peníze dorazit do roka, pravděpodobně ve spojitosti s plánovaným veřejným úpisem akcií TikTok Global. Ten by měl být další cestou, jak umožnit další vstup americkým investorům.

Celá dohoda je stále pod velkým tlakem. Ministerstvo průmyslu USA posunulo ban TikToku, který měl vstoupit v platnost v neděli 20. září o týden. Vše nicméně musí schválit také čínská vláda v Pekingu. A přiznejme si, že v Bílém domě nedávají čínské straně tolik šancí necítit se zahnaní do kouta. Od neděle platí na americkém území zákaz pro aplikaci WeChat, fenomén digitálního prostoru v Číně má v USA cca 50 milionů uživatelů.

 

Jak populární je TikTok v USA

Čínský ByteDance koupil (v Hongkongu založenou) aplikaci Musical.ly v roce 2017 za 1 miliardu dolarů. Rebrand na TikTok rozhodně uživatele lačnící po krátkých lipsync videích nepohoršil. Za poslední 2 roky jde o jednu z nejvíce rostoucích aplikací vůbec. Měsíčně má přes 800 milionů aktivních uživatelů, v USA pak 100 milionů. Jeho lákání se nevyhnuly ty největší značky z oblasti módy či FMCG. A není divu, engagement má být na TikToku větší než na všech dalších velkých social media platformách.


Zdroj: Influencer Markting Hub

Chcete místo makro pohledu konkrétní příklad? Jeniffer Lopez nedávno publikovala video na Twitteru a TikToku. Na Twitteru má 45 milionů followerů a 5 milionů na TikToku. Na první ze zmíněných platforem ovšem získalo video „pouze“ 2 miliony zhlédnutí, zatímco v rámci „čínské aplikace“ těžko uvěřitelných 71 milionů zhlédnutí.

Zdroje: Wall Street Journal,  Bloomberg, BBC

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace
Sdílejte tento článek:
Podobné články: