Tvůrce Angry Birds je v problémech. Rovio propustí 260 lidí

27. 8. 2015 | Petr Michl
Angry Birds donutili prokrastinovat stovky milionů lidí, vyrábí se s nimi hračky a momentálně se natáčí i holywoodský animák. Přesto to k ziskovosti nestačí. Výrobce legendární mobilní hry se chystá na propuštění 260 lidí.

 

Tvůrce mobilního herního hitu Angry Birds, Rovio, má problémy. Plánuje propustit 260 lidí. Je to přitom jen pokračování redukcí zaměstnanců z minulého roku - to vše, přestože aktuální Angry Birds 2 patří k nejstahovanějším mobilním hrám.

Příběh finské společnost Rovio je často dáván za příklad podnikatelské výdrže. Než herní vývojáři přišli s Angry Birds, byla několikrát na pokraji krachu a její předchozí hry nezaznamenaly žádné výrazné úspěchy. S Angry Birds ovšem tzv. trefila jackpot. Hru se zuřivými ptáky střílenými z praku na zlotřilá prasata si vyzkoušel snad každý, kdo někdy v ruce držel smartphone.

Jako jedné z mála mobilních her se Angry Birds podařilo vystoupit z virtuálního světa do toho reálného. Angry Birds nejsou jen na tričkách, prodávají se jako plyšáci a hračky různého druhu, s obřím prakem na střílení ptáků se dokonce můžete občas setkat třeba na pouti. I díky tomu mělo v roce 2013 na 800 zaměstnanců velké plány.

K jejich redukci došlo už loni na podzim, kdy bylo propuštěno 110 lidí. Nyní jich má o práci přijít dalších 260. A to vše, přestože se dlouho očekávanému pokračování Angry Birds 2 daří velmi dobře. Za jeden měsíc zaznamenala hra více než 50 milionů stažení.

Měsíc po uvedení sice obliba hry vyjádřená dalšími počty stažení poměrně výrazně padá, Hlavním problémem ovšem je, že freemium model nedokáže donutit dostatečný počet z desítek milionů hráčů k přejití na placenou verzi.


Ihned po uvedení se Angry Birds 2 dostali na první místo v počtu stažení her v iTunes v USA. Od 9. srpna ale začal poměrně výrazný pád.

Firma, která má kanceláře v domácím finském Espoo, ale také ve městech Stockholm, Londýn, New York, Los Angeles, Vancouver, Šanghaj, Soul a Tokyo, pravděpodobně některé z nich vyklidí. Merchandise jí přináší nemalé prostředky, ale i tento zdroj příjmů může s klesající oblibou hry vyschnout.

Naděje společnosti se tak upírají především k připravovanému The Angry Birds Movie, který má přijít do kin v květnu 2016. Úspěch či neúspěch tohoto filmu bude dost možná rozhodovat o pokračování existence Rovio. Posunout se do stavu, kdy je na motivy mobilní hry natáčen celovečerní snímek, je samo o sobě něco výjimečného. S největším hitem Rovio trávily svůj čas stovky milionů lidí. Přesto to nemusí znamenat zaručenou ziskovost. Pro všechny vývojáře mobilních aplikací, kteří sní, že se jednou ocitnou na vrcholu žebříčku stahování v iTunes a Google Play, a pak budou nadosmrti v balíku, to může být poměrně důrazná výzva k vystřízlivění.

Zdroj: Techcrunch

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: