Tým podcastu Vinohradská 12 v čele s Lenkou Kabrhelovou opouští Český rozhlas

17. 1. 2022 | Petr Michl
Oceňované tvůrce podcastu Vinohradská 12 přetáhl predátor českého mediálního trhu. Kabrhelová a spol. doplní na cestě z Českého rozhlasu na Radlickou 10 odcházejícího šéfredaktora portálu iRozhlas, Radka Kedroně.


Zdroj: Seznam.cz

Jeden z nejposlouchanějších českých podcastů, Vinohradská 12, ztrácí své hlavní tvůrce. Ti se totiž stěhují na Seznam Zprávy s cílem vytvořit každodenní zpravodajský podcast, tedy přesně to, co představuje Vinohradská 12. Na Radlickou 10 se přitom stěhuje moderátorka a tvář podcastu, Lenka Kabrhelová, ale také renomovaný sounddesigner Martin Hůla, editor Pavel Vondra a producentka Barbora Sochorová. Nové podcasty začnou připravovat od jara letošního roku.     

Vinohradská 12 odstartovala v dubnu 2019 a hned v první rok své existence zaznamenala na 3 miliony stažení, v roce 2020 to pak bylo již 9 milionů. Pořad si odnesl v letech 2020 a 2021 1. místo v kategorii Veřejnoprávní podcast a také dle hodnocení odborné poroty. Jde o podcast, který zpravodajství míchá s narativními postupy a často i zajímavým sounddesignem či audio útržky události, o kterých mluví. Výjimečný je tím, že aktuální události pouze neoznamuje, ale dodává jim i analytický rozměr. Zpovídanými průvodci tématem jsou přitom často novináři píšící o tématu, kteří do něj mají hlubší vhled.

„Seznam má předpoklady stát se místem, kde mohou Češi poslouchat ty nejlepší tuzemské podcasty a digitální audio obecně,“ říká Jakub Unger, ředitel divize Zpravodajství a rádií, a dodává: „Příchod Lenky Kabrhelové a jejího týmu významně urychlí rozvoj naší úspěšné podcastové platformy, a zároveň je příležitostí pro rozšiřování kvalitního obsahu našich rádií.“

Šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík k rozšíření redakce říká: „Mám radost, že profesionálové v čele s Lenkou Kabrhelovoiu budou součástí naší redakce. V kombinaci jejich zkušeností se schopnostmi a nadšením řady výborných novinářů, kteří již v Seznam Zprávách působí, cítím mimořádnou sílu.“

Lenka Kabrhelová byla v minulosti rozhlasovou zahraniční zpravodajkou v Rusku a USA. Za podcast Vinohradská 12 dostala novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského.

„Dostali jsme nabídku vytvořit nový podcast na serveru Seznam Zprávy. Po téměř třech letech intenzivní práce na zpravodajském podcastu v Českém rozhlasu jako tým cítíme, že je čas na změnu,“ říká ke svému přestupu sama Kabrhelová. Dalším velkým úlovkem z Českého rozhlasu je Radek Kedroň, dosud šéfredaktor zpravodajského portálu iRozhlas.cz, bude na SZ zástupcem šéfredaktora pro investigativu a publicistiku. Pro pořad České televize o médiích, Newsroom ČT24, prozradil, že jeho cílem má v Seznamu být vybudovat zpravodajský podcast. Po dnešním oznámení Seznamu je tak jasné, že nepůjde o budování dle osvědčeného receptu, ale s pomocí akvizice toho nejlepšího, co je na trhu. Kabrhelová k tomu dodává:

 „Těšíme se na možnost posunout kupředu úspěšný formát, který jsme vybudovali, s týmem kvalitních novinářům, kteří se v Seznam Zprávách věnují kritické žurnalistice. Zárukou vysokého standardu novinařiny je pro nás i plánovaná spolupráce s Radkem Kedroněm, který byl ve své roli šéfredaktora iRozhlas.cz nejbližším obsahovým partnerem našeho týmu.“ Kedroň nastupuje do Seznam Zpráv jako zástupce šéfredaktora pro investigativu a publicistiku.

Seznamu se v audiu daří, jeho digitální poslechovost stále roste

Seznam Zprávám se v audio tvorbě daří, mimo jiné i s pomocí know-how získanému díky akvizici z roku 2018, kdy získal Seznam.cz majoritního podíl ve společnosti Voice of Prague provozující rádia Expres FM a Classic Praha. Zájem o podcastovou tvorbu, se kterou redakce Seznam Zpráv začala v prosinci 2019, roste v meziročních srovnáních o stovky procent. Ke konci roku 2021 pořady sbíraly průměrně 260 tisíc digitálních poslechů týdně. Tým pod vedením Hany Němečkové připravuje podcasty o politice, byznysu, zahraničních událostech nebo fotbalovém zákulisí. Audio pořady jsou dostupné k přehrání jak na samotném webu SZ.cz, tak na platformě Podcasty.cz a ve všech dalších podcastových aplikacích. Mezi nejpopulárnější patří Vlevo dole politických komentátorů Lucie Stuchlíkové a Václava Dolejšího, investiční rádce Ve vatě nebo hard talk rozhovory, které v podcastu Ptám se já vedou Marie Bastlová a Veronika Sedláčková.

Dosud nejposlouchanějším podcastem Seznam Zpráv je série České podsvětí, kde investigativní novinář Josef Klíma vzpomíná na politické i kriminální kauzy od 90. let do současnosti. Nasbírala už přes 2,5 milionu digitálních poslechů.

Štítky dokumentu: Media Relations
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: