Uniklé dokumenty ukazují, že používání Facebooku mezi mladými uživatele prudce klesá

12. 10. 2021 | Beáta Vaňková
Z nedávno uniklých dokumentů společnosti Facebook vyplynulo mimo jiné i zjištění, že používání Facebooku mladými lidmi prudce klesá. Přestal být Facebook cool platformou? To se přesně nedozvíme, protože Facebook poskytuje pouze údaje, které si sám vybere.

V září informoval The Wall Street Journal o tom, že Facebook disponuje dvěma studiemi, podle nichž užívání sociální sítě Instagram vede u některých dospívajících k psychickým problémům, sníženému sebevědomí a dalším poruchám. Z dokumentů, mimo jiné vyplynulo, že mnoho celebrit, politiků a vysoce postavených uživatelů mělo na Facebooku odlišná pravidla ohledně toho, jaký obsah mohou zveřejňovat. Za uniklými studiemi stojí bývalá zaměstnankyně společnosti Facebook Frances Haugen.

Ze všech uniklých odhalení nebyly nejvýznamnějšími právě tyto informace, ale poznámka, která byla součástí předem připraveného svědectví Frances Haugen pro její vystoupení před senátním výborem pro ochranu spotřebitelů:

„Facebook nezveřejnil interní údaje, které ukazují na pokles uživatelské základny v důležitých demografických skupinách, včetně amerických teenagerů a mladých dospělých. Společnost rovněž zatajila, do jaké míry dlouhodobě klesá produkce obsahu na uživatele."

Haugen na podporu tohoto tvrzení poskytla také interní statistiky z výzkumu, včetně tohoto grafu, který naznačuje, že jen uživatelé nad 25 let zvyšují svoje užívání Facebooku. Počet denních uživatelů z řad teenagerů se nenavyšuje a u mladých dospělých (18-24 let) klesá.

Kvůli širokému demografickému rozkročení uživatelů není příliš překvapivé, že Facebook přestal být cool platformou už před lety. Pro sociální síť je to však zásadní problém, protože ví, že dlouhodobé trendy v používání se zakořeňují v mladších věkových skupinách, takže prognózy dlouhodobé atraktivity platformy se zdají být špatné.

Přesně z tohoto důvodu Facebook koupil v roce 2012 Instagram, protože věděl, že mezi mladými lidmi ztrácí pozici nejoblíbenější sociální aplikace, zatímco Instagram byl neustále na vzestupu. Proto se rozhodl získat vizuálně zaměřenou aplikaci, aby pokryl své zázemí a zajistil, že s nimi neztratí kontakt.

Což se podařilo. Instagram se pod vlastnictvím Facebooku dostal z 50 milionů uživatelů na miliardu. Je v tom ale také více detailů, než by se mohlo zdát z čísel v horní linii grafu, protože Instagram sice má miliardu aktivních uživatelů, ale ve skutečnosti tohoto milníku dosáhl až v roce 2018. Za tři roky od té doby nezveřejnil aktualizaci tohoto údaje o počtu uživatelů.

Znamená to, že se dynamika Instagramu zpomalila a vzhledem k tomu, že TikTok je na rychlém vzestupu, není už schopen působit jako vyslanec Facebooku pro mladší publikum sociálních sítí?

To samozřejmě nevíme, protože jak Haugen ve své výpovědi poznamenává:

Facebook po léta zkresloval investorům a inzerentům základní ukazatele, včetně množství obsahu vytvořeného na jeho platformách a růstu počtu jednotlivých uživatelů."

Facebook uvádí pouze údaje, které si sám vybere a které se mu hodí. Z tohoto důvodu můžeme pouze spekulovat na základě informací, které Facebook poskytuje a které naznačují určité náznaky trendů. Většinou se ale nejedná o demografické údaje nebo údaje o využívání platformy.

Facebook nesdílí údaje o uživatelích Instagramu, ale poslední dva roky poskytuje pravidelné aktualizace o využívání své „rodiny" aplikací, které zahrnují celkový počet uživatelů na Facebooku, Messengeru, Instagramu a WhatsAppu. Co nám to tedy říká?

Jak můžete vidět níže, za poslední dva roky se statistiky všech aplikací Facebooku zvýšily z 2,76 miliard na 3,51 miliardy aktivních uživatelů měsíčně (celkem +750 milionů). Samotný Facebook si v tomto období připsal 481 milionů uživatelů. To znamená, že celkově si ostatní aplikace Facebooku za stejné období připsaly 269 milionů unikátních uživatelů aktivních alespoň jednou měsíčně, což není zrovna závratný nárůst.

Výše uvedené údaje zohledňují unikátní uživatele, takže lidé, kteří jsou již na Facebooku aktivní a stáhli si i aplikaci Messenger a WhatsApp, nebyli by do tohoto výsledku započítáni. Přesto je absence aktualizací pro Instagram za tři roky znepokojující. Možná teď dává větší smysl, proč se Instagram tolik snažil okopírovat TikTok.

Znamená to snad, že Facebook je vyřízený? Určitě ne. Společnost je na dobré cestě k tomu, aby v roce 2021 vydělala více než 100 miliard dolarů, a pokračuje v expanzi do nových regionů po celém světě. Její investice do nových technologií, jako je VR a AR, a také její závazek k rozvíjejícímu se konceptu Metaverse jsou však rozhodujícími pákami, které pomohou společnost udržet.

Zdroj: Social Media Today

 

Kam dál?

Přečtěte si více o nejzávažnějších zjištěních z uniklých dokumentů, za kterými stojí whistleblowerka Frances Haugen.

Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.