V Londýně testují u autobusových zastávek informační tabule s elektronickým inkoustem

5. 1. 2016 | Petr Michl
Technologie z čteček do informačních tabulí. V Londýně testují na autobusových zastávkách řešení, které ukáže aktuální nejbližší spoje a bude mu stačit elektřina ze solárních panelů.V České republice můžeme nadávat na ledasco, ale městská hromadná doprava mezi oprávněného kandidáta na stížnosti nepatří — minimálně tedy ve srovnání s většinou vyspělých západních zemí, včetně Velké Británie. I tam se ovšem mohou měnit věci k lepšímu. Městský dopravní podnik v Londýně zkouší ukazatele aktuálních spojů vytvořené s pomocí displejů s elektronickým inkoustem.

Způsob zobrazení má oproti klasickým digitálním displejům jednu zásadní výhodu a tou je relativně zanedbatelná spotřeba elektronické energie. Proto také testovaná informační tabule využívá ke svému napájení solární panely. Ve skutečnosti jde de facto o 3 e-ink strany formátu A4 nad sebou, které doplňuje několik tlačítek pro spuštění dodatečného LED osvětlení a přepínání stran. Informační tabule totiž nemá jen ukazovat jízdní řád, ale zároveň i nejbližší spoje, které budou aktualizovány přes internetové 3G připojení, a mapu jejich trasy.

Nevýhodou oproti některým digitálním panelům s výraznými číslicemi známým z českých zastávek je pochopitelně zhoršená viditelnost z dálky, obzvláště v noci či ve špatných světelných podmínkách. Jedná se ovšem o poměrně environmentálně zodpovědné řešení, které navíc dokáže potenciálně zobrazit stejné množství informací jako drahé interaktivní obrazovky. V tuto chvíli je informační panel s elektronickým inkoustem testován pouze u jedné zastávky v Londýně poblíže Waterloo Bridge, plánují se ale tři další včetně té na Piccadilly Circus. Zkouška by měla trvat do podzimu, kdy bude rozhodnuto o dalším osudu této inovace.

Zdroje: BBC, Transport for London

Tip redakce:

Autobusové zastávky jsou spojeny s četbou obecně, ne pouze s tou týkající se jízdního řádu. Nedávno to připomněla propagace literární aplikace Short Edition v podobě automatů, z kterých si můžete po zmáčknutí jednoho ze třech tlačítek vytáhnout na roli papíru krátkou povídku na jednu, tři nebo pět minut.Na inovaci z francouzského Grenoblu se podívejte v článku Automat na povídky má přimět lidi k odložení telefonů.

Pokud se ovšem zmiňujeme o městské hromadné dopravě v Londýně, nemůžeme zapomenout, že někdo ze zaměstnanců tamního dopravního podniku Transport for London prokázal nedávno velkou míru pohotovosti a aktuálního kulturního přehledu.

Výhružka prozrazení konce nového filmu Star Wars dodala tradičnímu strašení pokutou ještě temnější rozměr a stala se virálním hitem sociálních médií.

Štítky dokumentu: Mobilní zařízení

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: