Varování BBC: TikToku se nedaří eliminovat nebezpečné a pedofilní projevy

9. 4. 2019 | Milada Zemanová
Děti a teenageři v hudební aplikaci TikTok stále čelí vulgárním a sexuálním komentářům. BBC na stovky problematických komentářů upozornilo, nicméně TikTok řadu z nich neodstranilo a jejich autoři jsou i nadále aktivní.

V březnu tohoto roku jsme vás informovali, že aplikace TikTok dostala pokutu 5,7 milionu dolarů za sběr dat o dětech a připravuje verzi pro nejmladší uživatele. Protože právě ti se stávají obětí kyberšikany i pedofilů.

Uběhlo pár týdnů a TikTok (ex Musical.ly) je v hledáčku médií a opět to není nic pozitivního. Na tuto platformu si totiž posvítil program BBC Trending (část BBC zaměřující se na sociální sítě) a během tří měsíců zachytil stovky sexuálních komentářů, které se objevily pod videi nahraných dětmi a teenagery. Všechna tato videa BBC nahlásilo aplikaci TikTok skrze nástroj, která je přístupný všem uživatelům. Řada zmíněných komentářů byla během 24 hodin od nahlášení smazána, nicméně se nejednalo o všechny a většina účtů, která za nimi stojí, je i nadále aktivní.

Tiskový mluvčí aplikace TikTok uvedl:

Jsme rádi, že průzkum od BBC ukázal, že jsme zvládli odstranit většinu vadných komentářů. Tyto výsledky jsou odrazem nedávných změn, které jsme udělali proti zneužívání naší platformy. Nicméně naše práce nikdy nekončí.”

BBC Trending dále upozornil na řadu uživatelů, kteří přidávali sexuální komentáře k videím mladých dívek, a na další, kteří posílali výhružné a násilné zprávy dětem právě prostřednictvím aplikace.

Zdroj: BBC

Tiskový mluvčí TikTok dále doplnil, že podle závažnosti provinění jednotlivých uživatelů a četnosti jejich činnosti, penalizují konkrétní účty. Tato penalizace může spočívat v omezení určitých funkcí i v zablokování celého účtu.

Není zřejmé, kolik lidí TikTok zaměstnává za účelem moderování obsahu, nicméně dle vyjádření této aplikace se jedná o stále se rozrůstající tým. Ten prochází desetitisíce videí a účtů a stále se snaží zlepšovat jak v přesnosti, tak v efektivitě. Spolupráce s lidskými moderátory, propojení komentářů s videi, přidání textových identifikátorů a další kroky mají pomoci v rozvoji umělé inteligence, kterou TikTok využívá. Ta by tak měla snáze rozeznat škodlivé a vulgární chování.

Sexuálně explicitní komentáře i výhružné zprávy děsí nejen děti, ale i jejich rodiče. A zmíněné chování se nevyhýbá ani České republice. Poradna E-bezpečí zachytila případy, kdy se jejím prostřednictvím lidé stávali terčem kyberšikany, mezi nimi i nezletilé dívky.

Zdroj: BBC

Od svého spuštění přidala TikTok řadu bezpečnostních prvků . Mezi nimi například nastavení omezení, kdo může komentovat jednotlivá videa, filtrování klíčových slov v komentářích pod videi, a další. Rodiče také mohou například omezit čas, který zde jejich děti tráví nebo omezit jejich možnosti prohlížení, čímž zamezí zhlédnutí videí, které neodpovídají věku jejich potomků.

V návaznosti na únorovou pokutu TikTok zavedl podmínku, že američtí uživatelé musí ověřit své datum narození tak, že pošlou aplikace své identifikační údaje. A ti, kteří jsou mladší 13 let, jsou přesměrování na samostatnou verzi této aplikace. Ta má méně funkcí a děti a teenageři zde nemají možnost nahrávat videa a chrání jejich osobní informace.

Prozatím však TikTok toto věkové omezení nebude rozšiřovat do dalších zemí. Damian Collins, britský poslanec a předseda Výboru pro digitální komunikaci, kulturu, média a sport se k těmto zjištěním vyjádřil následovně.

Musíme mít k dispozici robustní nástroje pro ověřování věku. Věková omezení nemají smysl, pokud není možné zkontrolovat, zda lidé skutečně věkovou hranici splňují nebo ne. Diskutujeme o regulaci obsahu s řadou různých sociálních médií a určitě se blíže podíváme na to, co se děje v TikTok."

V Indii například chtějí TikTok zakázat úplně, právě z důvodu, že mají obavy o bezpečí dětí.

Zdroj: BBC

Aplikace TikTok odmítla poskytnout BBC rozhovor, nicméně její mluvčí uvedl, že věkové omezení je pro ně velmi důležité téma a spolupracují s organizacemi třetích stran na možných řešení.

Tato aplikace navíc nově vstoupila do neziskové organizace Internet Matters, aby pomohla rodičům chránit děti v digitálním světě. Uvidíme tedy, jak nastavená omezení pomohou ochránit nejmladší uživatele aplikace TikTok před obtěžujícím chováním.

Zdroje: BBC News, Adweek, Internet Matters, Reuters, Daily Mail, E-bezpečí

Kam dál?

Ačkoliv má TikTok věkový limit 16 let, přesto má na něm zřízený účet řada mladších dětí. Ty se stávají obětmi nevhodných zpráv. Dle vyjádření americké Federal Trade Commission navíc zmíněná aplikace ilegálně shromažďovala údaje o dětech mladších 13 let. Z tohoto důvodu jí byla vyměřena pokuta ve výši 5,7 milionu dolarů (cca 129 milionů korun).

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: