Vertikální YouTube video na Androidu může být konečně přes celou obrazovku

27. 7. 2015 | Petr Michl
Vertikálně natáčená videa jsou zlo. Nová aplikace YouTube alespoň mírní škody, které tento trend páchá.

Vertikálně natáčená videa jsou zlo. Nejenom, že se na to špatně dívá samo o sobě, ale dosud si s tímto formátem neporadila ani aplikace YouTube pro mobilní zařízení. Po překlopení na horizontální stranu mělo sice video značné černé okraje po straně, ale bylo na telefonech alespoň viditelné. Nová verze aplikace YouTube 10.28 naštěstí řeší to, co ty předchozí neuměly. Dokáže při vertikálním sledování využít celou plochu displeje pouze pro samotné video.

Na obrázku níže je na levé straně vidět původní stav. Napravo to samé video zobrazené vertikálně při stejné šířce displeje,


Zdroj: www.androidpolice.com

YouTube touto úpravou skromně ustoupil rozšířenému uživatelskému chování a vzdal naději, že lidé přestanou natáčet videa vertikálně. Není k tomu žádný racionální důvod. Když totiž natočíte video horizontálně, vždy jde pak při sledování na mobilním zařízení překlopit obraz na bok a lze vidět ho v dimenzích, na něž jsme zvyklí a jež jsou pro zachycení scény vhodnější. Bohužel lidé si to nedokážou uvědomit a při natáčení videa drží telefon, jak je jim to pohodlné, tedy na výšku. Ač to pak přináší značně neuspokojivé výsledky, natáčení na mobil se stalo částečně jakýmsi "cool" prvkem.

Video výše vysvětluje, co vše je na něm špatně. Uživatelské pohodlí tvůrce při vertikálních videích převládá nad uživatelskou zkušeností diváka. Zdá se, že to dohromady s čím dál tím větší penetrací chytrých telefonů stačí k tomu, aby se podobných videí objevovalo velké množství. Nová aplikace YouTube alespoň mírní škody, které tento trend páchá. Nejaktuálnější verzi můžete nalézt na to portálu APKmirror.

Zdroje: APKmirror, Android Police

Štítky dokumentu: YouTube

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: