Video na internetu 2015: třetina mladých v Česku sleduje video na smartphonu denně

29. 5. 2015 | Petr Michl
Téměř třetina české mládeže ve věku 15-24 let sleduje alespoň jednou denně video na smartphonu. Laptopy a PC stále vládnou přehrávání videa, ale mladší věkové skupiny se přesouvají k mobilním zařízením.

Internetová videa sleduje nejvíce lidí na počítačích a noteboocích, roste ale i popularita jejich sledování na smartphonech nebo tabletech. Chytré telefony jednoznačně vedou u nejmladších uživatelů, po tabletu rádi sáhnou i ostatní členové rodiny. Výsledky vycházejí z výzkumu Video na internetu 2015, který pravidelně realizuje společnost MEDIARESEARCH. Zúčastnila se ho tisícovka respondentů z Českého národního panelu, kteří reprezentují internetovou populaci ČR starší 15 let.

Ačkoli lidé stále nejvíce sledují internetová videa na laptopech (alespoň jednou denně 32 %) nebo na klasických stolních počítačích (27 %), čím dál častěji sahají též po mobilních zařízeních, hlavně smartphonech a tabletech. A protože jsou tato přenositelná zařízení často slušně vybavená a připojená k síti, lidé na nich, vedle komunikace a čtení zpravodajství, ve volných chvílích čím dál více sledují videa. Na video na smartphonu se v současnosti dívá alespoň jednou denně 14 % lidí, na tabletu 10 %

Z hlediska věku není překvapením, že nejčastěji spouští videa na chytrém telefonu mladší věkové skupiny, pro které je dnes tento přístroj takřka samozřejmostí,“ upřesňuje Senior Research manažerka MEDIARESEARCH Alena Ivánková. Suverénně nejvíce smartphone jako médium pro přehrávání internetového videa využívají respondenti ve věku 15-24 let (alespoň jednou denně 32 %). Naopak nejstarší generace (55 a více let) jej k tomuto účelu denně využívá minimálně. Starší generace ostatně o smartphony ani tak velký zájem zatím nejeví, více než dvě třetiny internetových uživatelů ve věku 55+ smartphone vůbec nevyužívají.

Tablet naproti tomu plní funkci spíše rodinného média. Pro videa z internetu je sice využíván o něco méně než smartphone, ale mezi věkovými skupinami už nejsou tak výrazné rozdíly,“ komentuje Alena Ivánková. Nejpopulárnější je pro sledování internetového videa opět mezi nejmladšími (15-24 let), z nichž alespoň jednou týdně takto tablet používá více než čtvrtina. Jak již ale bylo řečeno, zahanbit se zde nedají ani další generace, videa z internetu na tabletech zhlíží například pětina lidí ve věku 45-54 let.

Zdroj: MEDIARESEARCH

Štítky dokumentu: Marketingový výzkum

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: