Vylepšený Google Earth můžete objevovat i přímo z prohlížeče. Nabízí i komentované prohlídky

5. 5. 2017 | Kateřina Tauchenová
Nový Google Earth je dokonalejší než kdy dříve. Díky němu teď máte ve vašem prohlížeči doslova celý svět. Jak funguje?

Google v dubnu představil novou verzi aplikace Google Earth. Kromě toho, že je nově součástí prohlížeče Chrome a není tedy nutné mít nainstalovanou samostatnou aplikaci, se dočkala také výrazného vizuálního vylepšení. Díky nové funkci Voyager, která kombinuje 3D modely, Streetview, videa a textová pole, dosahuje Google Earth opravdu věrného zobrazení daných míst na Zemi a vytváří jedinečnou prezentaci multimediálních příběhů z různých koutů světa.

Jedním kliknutím se tak můžete proletět nad červenými domy v Peru nebo beduínskými stany v Jordánsku, navštívit New York, Sydney nebo Londýn v dechberoucím 3D pohledu shora, a pak se ponořit do jejich ulic díky realistickému Street View zobrazení. Nebo si prohlédnout oceán nejprve z ptačího pohledu, a pak i z pohledu delfínů – s Google Earth se totiž dostanete i pod mořskou hladinu.

Mezi novinky patří také „prohlídky s průvodcem“ („guided tours“). Šest z nich nazvaných Natural Treasures („Poklady přírody“) bylo vytvořeno s pomocí tvůrců fenomenálních dokumentů BBC Earth a protáhnou vás různými prostředími, od zelených džunglí až po nehostinné velehory. Známá odbornice na život primátů vám poví něco o svém výzkumu šimpanzů v prohlídce Gombe National Park.

Google Earth mezi novinkami nabízí také tlačítko „I’m Feeling Lucky“ pro všechny, co neví, kam se na celém širém světě vydat. Stačí ho zmáčknout a do pár vteřin se na nějakém zajímavém místě objevíte. 

A jak nový Google Earth, jehož vývoj trval více jak dva roky, vlastně funguje? Každá z vybraných destinací, které si můžete díky Google Earth prohlédnout do nejmenšího detailu, je natočena a nafocena mnoha různými způsoby. Kombinují se záběry ze satelitů a 3D modely vytvořené pomocí počítačového software a fotografiíů pořízeních speciálními letadly, která využívají podobnou technologii jako auta zachycující záběry pro Street View. V každém letadle je umístěno celkem pět fotoaparátů, které zabírají okolí z mnoha různých úhlů. Vytváří tak fotografie, které se vzájemně doplňují, ale také překrývají tak, aby bylo zajištěno 100% zmapování celé oblasti. Z vytvořených snímků se pak pomocí takzvané fotogrammetrie vytvářejí naprosto věrné 3D modely daného území.

Podívejte se na detailní popis technologií, které Google Earth využívá. Dozvíte se třeba, že nepřítelem letců Googlu jsou mraky a nasnímat tak celý Londýn byl opravdu nesnadný úkol.

 Zdroje: Google Blog, DigitalBuzzBlog

Štítky dokumentu: Google

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: