WhatsApp se podruhé snaží aktualizovat své Podmínky používání. Tentokrát ovšem obezřetněji

23. 2. 2021 | Milada Zemanová
Po silné kritice a odchodu milionů uživatelů odsunul WhatsApp aktualizaci svých Podmínek. Nyní chce dát lidem čas, aby si veškeré změny postupně pročetli a současně se je snaží přesvědčit, že jsou jejich data zcela v bezpečí.

V lednu tohoto roku se platforma WhatsApp snažila změnit své Podmínky používání a setkala se s vlnou nevole. Jedním z důvodů byla podmínka, že WhatsApp může sdílet informace o chování uživatelů se svojí mateřskou společnosti Facebook.

Nyní WhatsApp zveřejnil další informace o plánovaných aktualizacích, ve kterých mimo jiné deklaruje, že nemůže číst uživatelské zprávy ani odposlouchávat jejich hovory, protože jsou chráněny koncovým šifrováním. Ve svém vyjádření dále uvedl:

„Záleží nám na tom, aby všichni naši uživatelé věděli, že na koncové šifrování jsme od samých základů budování naší aplikace vždy kladli obrovský důraz a že zabezpečení a ochrana soukromí našich uživatelů jsou pro nás prioritou. Proto v současnosti používáme také funkci Stav – abychom naše stanoviska a aktuality mohli s uživateli sdílet přímo v aplikaci WhatsApp.”

V následujících dnech by se měl v aplikaci zobrazit banner upozorňující na plánované změny a bude připomínat, že je nutné aktualizované podmínky a zásady přijmout. Bez souhlasu nebude možné aplikaci WhatsApp nadále používat. Podle všeho bude aplikace sice ještě pár týdnů funkční, nicméně jediné, co bude k dispozici, je přijímání hovorů a notifikací. Jakákoliv jiná aktivita bez souhlasu s podmínkami nebude možná.

WhatsApp se tedy snaží přesvědčit uživatele, aby i nadále tuto aplikaci využívali. Nicméně již v lednu si miliony lidí začaly stahovat alternativní aplikace jako například Signal a Telegram. K tomuto kroku vybízel mimo jiné i Elon Musk.

Aplikace Signal například jen během prvních 3 lednových týdnů získala 7,5 milionu nových uživatelů z celého světa. A aplikace Telegram dokonce 25 milionů. Dá se přitom předpokládat, že šlo do velké míry o lidi končící s WhatsAppem. Vzhledem ke zmíněné nevoli a odchodu uživatelů WhatsApp aktualizaci svých podmínek časově odložil. A snaží se veřejnost přesvědčit, že upravené Podmínky pro ni nepředstavují žádné riziko.

Will Cathcart, CEO WhatsAppu, navíc publikoval následující video, ve kterém shrnuje informace o plánovaných aktualizacích:

Ve svém prohlášení WhatsApp reaguje i na své konkurenty. Zmiňuje například, že některé jiné aplikací deklarují, že nejsou schopny zobrazovat zprávy svých uživatelů. Nicméně upozorňuje, že pokud příslušná aplikace ve výchozím nastavení nenabízí koncové šifrování, zprávy svých uživatelů číst může. WhatsApp dále doplnil:

„Některé aplikace si také zakládají na tom, že v porovnání s aplikací WhatsApp disponují menším množstvím informací o svých uživatelích. My jsme však přesvědčeni, že uživatelé vyhledávají především aplikace, které poskytují spolehlivé a bezpečné služby. I za cenu toho, že jim udělí přístup k určitému omezenému množství dat – jako je tomu v případě aplikace WhatsApp. Veškerá rozhodnutí se vždy snažíme činit uvážlivě. Hodláme stále hledat nové způsoby, jak vyhovět představám uživatelů, a to za použití ještě menšího objemu informací, nikoli většího.”

Je zřejmé, že četné negativní reakce aplikaci WhatsApp zaskočily. Může se to zdát překvapivé, protože WhatsApp je nejpoužívanější komunikační aplikací na světě, kterou měsíčně využívá více než 2 miliardy uživatelů.

Podle dosavadních informací by aktualizované Podmínky měly vstoupit v platnost v květnu letošního roku. WhatsApp tak má dostatek času reagovat na případné další negativní reakce.

Zdroje: SocialMediaToday, WhatsApp, The Guardian

Štítky dokumentu: Mobilní aplikace
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: