YouTube představil nový nástroj pro kontrolu autorských práv

18. 7. 2018 | Milada Zemanová
Nástroj pro rozpoznání copyrightu má ochránit tvůrce videí a pomoci jim zjistit, jestli někdo nesdílí jejich obsah na jiných kanálech.

Nový nástroj s názvem Copyright Match Tool má umožnit autorům najít jejich videa, která někdo jiný nahrál na další kanály a právě bez schválení jejich tvůrce. Dosud totiž bylo časově velmi náročné zjistit, na jaké kanály byla videa znovu nahrána. Nástroj Copyright Match Tool byl testován v minulém roce a nyní bude k dispozici pro tvůrce, kteří mají více než 100 000 odběratelů.

V následujících měsících bude YouTube sledovat užívání tohoto nástroje a poté plánuje jeho zpřístupnění všem tvůrcům v rámci svého partnerského programu.

Produktový manažer YouTube, Fabio Magagna, upozornil, že tvůrci již mají řadu nástrojů, kterými mohou chránit svá autorská práva. Nicméně tento specifický nástroj je navržen tak, aby našel opětovné nahrání obsahu na jiné kanály. Magagna dále doplnil:

Po nahrání videa YouTube vyhledá další videa nahraná na této platformě, aby zjistil, zda jsou některá z nich stejná nebo velmi podobná. Jakákoliv podobnost se objeví na kartě Shody a autoři se následně v nástroji mohou rozhodnout, co budou dělat dále."

Aby uživatelé mohli nástroj efektivně používat, musí si dávat pozor na několik věcí.

  • Je důležité, aby autor byl první, kdo na YouTube nahrál konkrétní video. Čas nahrání určuje, komu YouTube ukáže shody ve videích.

  • Nástroj je určen pouze k nalezení úplného opětovného nahrání. Vybraný obsah lze nahlásit prostřednictvím webového formuláře YouTube pro autorská práva.

  • Pokud Copyright Match Tool najde shodu, tak se autor může rozhodnout, co bude dělat dál. Může nedělat nic, kontaktovat tvůrce nebo požádat YouTube o odstranění videa.

  • Před provedením akce musí tvůrci pečlivě vyhodnotit každou shodu. Aby se ujistili, že skutečně vlastní práva k danému obsahu, případně, jestli dané video nepatří mezi výjimky z autorských práv, apod.

Na první pohled je zde jistá podobnost s Content ID, který je k dispozici pouze vlastníkům autorských práv, jež splňují kritéria platformy YouTube. Content ID umožňuje snadnou identifikaci a správu autorského obsahu, videa nahraná na YouTube porovnává s databází souborů, které vlastníci obsahu odeslali. Oba nástroje využívají stejnou technologii, nicméně Copyright Match Tool je určen pro potřeby autorů, kteří se potýkají se znovunahráváním jejich videí.

Jak s nástrojem pracovat, zjistíte z videa níže:

Pro bližší informace o autorských právech na YouTube doporučujeme přečíst pravidla této platformy.

Zdroje: Wersm, YouTube

Štítky dokumentu: YouTube
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.