Youtuberům byly odebrány děti kvůli prankům na jejich kanále

3. 5. 2017 | Milada Zemanová
Snaha o popularitu za každou cenu vede ke špatným koncům. Autorům amerického rodinného vlogu odebrali po krutém pranku děti.

O tom, kam až můžou vést pranky na YouTube, se na vlastní kůži přesvědčili autoři family vlogu DaddyOFive. Ti sice nyní tvrdí, že jejich pranky byly jen naoko, nicméně jejich videa vyvolala velmi negativní odezvu u YouTube komunity a nakonec jim byly odebrány děti z opatrovnictví.

V USA jsou velice populární rodinné vlogy, které zachycují život členů určité rodiny, jejich společné chvíle, dovolené, šťastné i smutné okamžiky. Jenže zatímco někteří rodiče sdílí videa, ve kterých tráví veselé chvilky se svými dětmi, jiní youtubeři se snaží vybudovat svou popularitu na zcela jiných principech, například na šikanování dětí. Jedním takovým příkladem jsou i rodiče Mike a Heather Martinovi stojící za YouTube kanálem DaddyOFive.

Otec dětí a jeho druhá manželka chystali hlavně na dvě ze svých dětí, devítiletého Codyho a dvanáctiletou Emmu, které měli v opatrovnictví, stále více se stupňující se pranky. V nich je například přesvědčovali, že jsou adoptované, Codymu nadávali za nepořádek v jeho pokoji, a když to popřel, tak dlouho ho obviňovali ze lhaní, dokud nezačal plakat, fyzicky je napadali a bohužel jim ubližovali mnoha dalšími způsoby, jen aby tato videa následně nahráli na svůj YouTube kanál, kde mají přes 760 tisíc sledujících.

Na uvedený kanál se vznesla řada negativních reakcí. Na shrnující komentář se můžete podívat ve videu youtubera Philipa DeFranco níže. Upozorňujeme, že video obsahuje autentické záběry šikanovaných dětí.

Díky odezvě od YouTube komunity se tento případ začal řešit, a to nejen online, ale i na úrovni sociálních pracovníků. Výsledkem celé kauzy je, že děti byly těmto opatrovníkům odebrány a navráceny k jejich biologické matce a policie se tímto případem také dále zabývá. Vyjádření biologické matky Rose Hallové naleznete níže.Poté zmínění rodiče smazali veškerá videa a nahráli pouze video s omluvou. Toto video působí vcelku nepatřičně, vzhledem ke skutečnosti, že do té doby byl jejich přístup ke kritice zcela opačný a všechny negativní reakce označovali pouze za výplody nepřejících haterů.

V českém prostředí se s rodinnými kanály na YouTube příliš nesetkáváme, nejblíže family blogu je kombinace kanálu desetiletého Michala Floriana, Mishovy šílenosti, který doplňuje i samostatný kanál jeho bratra vystupujícího pod přezdívkou Metadon a matky s kanálem Jsem máma. I tato rodina byla mnoha lidmi na YouTube obviňována z toho, že malého Michala zneužívají ve jménu své vlastní touhy po slávě a pomáhají mu dělat videa, za která se bude později stydět. Nejde zde ale rozhodně ani zdaleka o případ, jakým je ten spojený s kanálem DaddyOFive.

Stejně jako každý nástroj je možné využít k dobrému, či špatnému účelu, tak i sociální sítě jsou odrazem svých uživatelů. Fenomén rodinných vlogů s sebou nese od začátku morální kontroverzi. Děti může jejich natáčení i bavit, těžko ale lze považovat jejich rozhodnutí účastnit se podobné reality show za zcela dobrovolné. Nejedná se totiž o souhlas dospělých jedinců schopných domyslet všechny důsledky pro jejich další život. Sláva Mishových šíleností je založena na tom, že trapnost je jedním z největších katalyzátorů internetové virality. Pranky na kanálu DaddyOFive jsou pak jen využitím principů, které přinášejí popularitu u mnoha mainstreamových YT kanálů, včetně českých ViralBrothers. Kopírování těch samých přístupů při natáčení s dětmi ale není vždy akceptovatelné. Doufejme, že tento případ pomůže nastavit hranice, které nelze překročit ani při rodinné honbě za větším množstvím followerů.

Zdroje: Mashable, BBC

Štítky dokumentu: YouTube
Sdílejte tento článek:

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články:
Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.