Internet v roce 2015

21. 4. 2010 | Handl Jan
Za pět let bude situace na poli internetu zásadně odlišná. Hlavní očekávanou změnou podle předpovědi společnosti Morgan Stanley bude rozložení sil – pevný internet bude pomalu ale jistě ustupovat ze středu zájmu a většina uživatelů bude do sítě přistupovat z mobilních zařízení. Tento fakt je tou hlavní a největší změnou, která nás v roce 2015 čeká.

Ilustrační obrázek, zdroj: www.sxc.hu

Za pět let bude situace na poli internetu zásadně odlišná. Hlavní očekávanou změnou podle předpovědi společnosti Morgan Stanley bude rozložení sil – pevný internet bude pomalu ale jistě ustupovat ze středu zájmu a většina uživatelů bude do sítě přistupovat z mobilních zařízení. Tento fakt je tou hlavní a největší změnou, která nás v roce 2015 čeká.

Desktopy na ústupu

Internet se bude šířit i do těch nejzapadlejších částí zeměkoule a rapidně poroste počet těch, kteří budou nakupovat na internetu, a to i prostřednictvím mobilních telefonů. K internetu budeme přistupova z těch nejneuvěřitelnějších mobilních zařízení. Mezi očekávané štiky budou patřit čtečky mobilních knih, GPS navigace, tablety, MP3 přehrávače a přenosná zařízení pro přehrávání videoobsahu. Růst mobilního internetu bude téměř exponenciální a tento segment se stane hlavním tahounem čísel počtu celkových připojení k internetu. Na jednoho člověka připadne hned několik připojení k internetu, kromě počítačů, notebooků a mobilních telefonů budou k interentu připojena i další výše uvedená zařízení. Černým koněm mohou být zařízení v autech, která se samozřejmě bez připojení k internetu neobejdou.

Jedno je téměř jisté – v roce 2015 bude počet připojení z mobilních zařízení větší než z desktopů. K této změně rozložení sil situace na trhu neodvratně spěje, prim budou hrát hlavně mobilní telefony. Už dnes si těžko dokážeme představit mobilní telefon, který by připojení k internetu neumožňoval. Obecně lze říci, že průměrné zažízení připojené k internetu bude menší a rychlost připojení bude vyšší.

"Internet se bude šířit i do těch nejzapadlejších částí zeměkoule...

Letos je očekávána celosvětová penetrace 3G sítí na úrovni 21%. Nejlépe jsou na tom v Japonsku s penetrací 96%. Přístup k 3G sítím má tedy téměř celá populace, i rozvinuté Spojené státy americké mohou k Japonsku vzhlížet s obdivem a očekává se, že podobných čísel dosáhnou až za několik let. USA mají penetraci 46%, západní Evropa je na tom o trochu lépe se čtyřiapadesáti procenty. V ostatních částí světa není vyjímkou jednociferná penetrace 3G sítí, jde hlavně o Asii, Afriku, Blízký východ, východní Evropu a jižní Ameriku. Analytici společnosti Morgan Stanley právě hladinu penetrace 3G sítí považují za klíčovou pro růst mobilního internetu.

Obchod

Obchodování a nákupy prostřednictvím mobilních telefonů poroste rychleji než klasická e-commerce. Nyní dělají nákupy pomocí mobilního telefonu jenom 4% z celkových obratů pocházejících z elektronického nakupování. V některých oblastech tvoří online obchodování 20 – 45 % z celkových obratů, jde například o vstupenky, filmy a hudbu nebo pořítačové hry. Dobře se daří i oblasti počítačů a elektroniky. Přes mobilní telefony se naučili nakupovat hlavně Japonci, kde se podíl těchto obchodů dostal na hranici 20 % z celkových online obchodů.

Očekává se také pokles zájmu o e-mail, který by měl bý postupně nahrazován sociálními sítěmi. Budou mít více uživatelů než e-mail a hlavně na nich budou lidé trávit výrazně více času. Jestliže před třemi roky dominovalo Yahoo a MSN, nyní se na výsluní hřeje Facebook a nezdá se, že by se tento trend měl v nejbližší době změnit. Ostatně ani samotní uživatelé si asi nedokáží představit dokonalejší službu, než je Facebook. Na druhém místě ve stráveném času je nyní videoserver YouTube, ani v tomto případě se nedá očekávat velký ústup z výsl.

Rozložení sil

Současné trendy napovídají, jak bude vypadat internet za pět let. Skoro polovina uživatelů je z pouhých pěti zemí. Jde celkem očekávatelně o Brazílii, Rusko, Čínu, Indii a Spojené státy americké. Celých 69 % datových přenosů z mobilních telefonů zaznamenává video. Jde tedy o datově zdaleka nejnáročnější obsah. V budoucnu se dá přepokládat, že videoobsah bude představovat ještě větší podíl v celkově přenesených datech. Facebook je největším skladištěm user generated obsahu, tedy obrázků, linků, videa a komentářů.

"...sociální sítě budeme využívat více z mobilního telefonu, z některých sociálních webů se mohou postupem času stát projekty, jejichž návštěvnost potáhnou uživatelé mobilních telefonů...

Apple a Android budou dominovat na poli operačních systémů pro mobilní telefony, Windows Mobile, RIM a Palm čeká útlum. Všemožná data budeme stále častěji svěřovat službám postavených na cloud computingu, budeme si je ukládat někde hodně daleko. Čeká se, že sociální sítě budeme využívat více z mobilního telefonu, z některých sociálních webů se mohou postupem času stát projekty, jejichž návštěvnost potáhnou uživatelé mobilních telefonů. Kdyby byl Skype mobilním operátorem, zastával by pozici jedničky na trhu s půl miliardou registrovaných uživatelů.

Multifunkční zařízení do kapsy

Hry se také neztratí, hlavně ty pro mobilní telefony a sociální sítě, případně zaměřené na oba segmenty. Real-time technologie a technologie spojené s polohou budou to, co láká k nákupům nových mobilních zařízení. Prodeje prostřednictvím mobilních telefonů se boudou dařit v hlavně segmentu nehmotných služeb nebo prémiového obsahu. Vstupenky a licence, to vše si bude uživatel za pět let běžně kupovat pomocí mobilního telefonu. Uživatelé mobilních telefonů pomalu ale jistě zapomenou na hlasové služby. Průměrný majitel iPhonu tráví voláním jenom 45 % času používání svého přístroje.

Je zřejmé, že se za pět let z interentu stane “přenosná“ služba, využívaná častěji z mobilních zařízení. Jasné ale je, že internet z desktupů nemizí, není k tomu jediný rozomný důvod. Nebo si dokážete představit, že byste z počítače doma nebo v kanceláři nepřistupovali k internetu. Jak pokročí technologie pevného připojení, zvýší se rychlost přenosu dat a nebude problém stáhnou film či hudební album za několik minut nebo dokonce vteřin. Právě potřebnost internetu na desktopových počítačích je asi to jediné, co bude bránit zániku tohoto typu připojení. Rozhodně ale nepůjde o nejrychleji rostoucí segment, tuto pozici má určitě předplacenou mobilní internet i v těch nejneuvěřitelnějších zařízeních. Nebudou výjimkou uživatelé, kteří budou připojeni z deseti zařízení. V daleké budoucnosti se dá očekávat, že vše, co má čipy, bude připojené k internetu. Nemusejí být nesmyslné ani ty předpovědi o to, že k internetu budou připojené i pračky a ledničky, o televizích ani nemluvě. A to rychlostí, o které si zatím můžeme jenom nechat zdát.


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: