Trump uvedl edici zlatých tenisek a okamžitě ji vyprodal. V zásobě má další zvláštní merch

19. 2. 2024 | Michl Petr
1000 kusů zlatých kecek s cenou v přepočtu bezmála 9500 korun se vyprodalo za pár hodin. Jsou to ale další řady o polovinu levnějších tenisek, které mohou Donaldovi Trumpovi výrazně finančně pomoci. Skutečně to potřebuje. Není náhoda, že uspíšený vstup na trh přišel den poté, co mu soud nařídil zaplatit pokutu 355 milionů dolarů.


„Never Surrender High-Tops“ . Zdroj: gettrumpsneakers.com

Tzv. merch není u influencerů nic neobvyklého. A v poslední době je tato forma propagačních produktů čím dál častější i v politice. Možná za to může narůstající polarizace v řadě společností i to, že silně polarizující jsou samotné volby, zejména pak ty většinové a přímé. Ztotožnění s jednou skupinou skrze oblečení nebo odznáček je veřejnou deklarací a vymezením se proti „těm druhým“. Není tak divu, že na prodeje svého merche výrazně spoléhá i Donald Trump. Tento mix celebrity a politika si vybudoval věrné jádro obdivovatelů, které po nasazení červené kšiltovky s nápisem „Make America Great Again“ odhodilo ve velkém i kritické myšlení. Teď tzv. MAGA hat následuje ještě něco mnohem většího: zlaté tenisky za 399 dolarů.

Donald Trump představil vysoké tenisky nazvané „Never Surrender High-Tops“ v sobotu na veletrhu „The Greatest Sneaker Show on Earth” ve Filadelfii věnovaném vyloženě stylové sportovní obuvi. Lesklé zlaté boty s písmenem T po stranách a americkou vlajkou na horním lemu stojí v přepočtu cca 9500 korun.


„Never Surrender High-Tops“ . Zdroj: gettrumpsneakers.com

V jeho publikum na veletrhu bylo mnohem více mladých Afroameričanů než vídá na svých volebních setkáních. Představují pro něj důležitou volební skupinu, v které nemá tak masivní podporu. Odrazem toho ostatně bylo, že při představení se mísil potlesk s bučením.

Toto uvedení — u kandidátů na amerického prezidenta a obecně u politiků nevídaného — merche přišlo den poté, co Trump utrpěl velkou finanční ránu. V pátek 16. srpna mu za podvodné nadhodnocení jeho nemovitého majetku s cílem oklamat věřitele uložil newyorský soud pokutu ve výši 354,9 milionů amerických dolarů a k tomu přidal 3 roky zákazu podnikání v New Yorku. Pokuta v přepočtu téměř 8,5 miliardy korun Trumpa nezruinuje. Jeho majetek složený převážně z nemovitostí dosahuje údajně hodnoty 2,4 miliardy dolarů. Pokuta ovšem může snadno vysát jeho jmění v hotovosti. A účet na nule v době vedení nákladné prezidentské kampaně rozhodně nechcete.


„Never Surrender High-Tops“. Zdroj: gettrumpsneakers.com

Do pár hodin bylo vyprodáno

Jednoduchý soud by tak mohl „teniskové představení“ brát jako zoufalý pokus zalátat rychle finanční díru. Je ale jasné, že uvedení podobného produktu na trh se nestane přes noc. Trump navíc při představení uvedl:

Mám několik úžasných lidí, kteří se mnou na věcech pracují, a ti přišli s tímhle a je to něco, o čem mluvím už 12, 13 let, a myslím, že to bude mít velký úspěch.“

Pravdou je, že i s vysokou cenovkou se boty rychle vyprodaly. Těžko to ale brát jako něco neočekávaného, když bylo k dispozici jen 1000 kusů.

Když se ovšem podíváte na další merch, který je nově na Trumpových stránkách gettrumpsneakers.com, lze to brát jako velmi chytrou taktiku. Po zlatém, lesklém a drahém kousku pro skalní fandy nebo sběratele totiž v nabídce zůstávají červené a bílé tenisky z pleteného meshe nesoucí jména „T - Red Wave" a „POTUS 45".


T - Red Wave. Zdroj: gettrumpsneakers.com


POTUS 45. Zdroj: gettrumpsneakers.com

Název červených tenisek je referencí na Trumpovu konzervativní „červenou vlnu“. POTUS je zkratkou slov “President of The United States“ a číslo 45 odkazuje na to, že byl Trump v letech 2016-2020 čtyřicátým pátým prezidentem v pořadí. Na jeho e-shopu prodává také parfém a kolínskou Victory47 za 99 dolarů, které pro změnu připomínají, že po vítězství v aktuální volbě by se stal prezidentem č. 47.  


Zdroj: gettrumpsneakers.com

Meshové tenisky s horním „ponožkovým lemem“ se s cenou 199 dolarů mnohem více blíží tomu, co dají lidé za „běžné kecky“ vyhlášených sportovních značek. Zároveň nejsou zdaleka tak extravagantním kouskem. Mohou proto zaujmout mnohem větší množství jeho příznivců a dát Trumpovi pořádně vydělat. Jen za limitovanou edici utržil za několik hodin 399 tisíc dolarů. Samozřejmě nejde o čistý zisk. Prémiové tenisky jsou nicméně produktem se solidní marží, obvyklé částky za marketing si navíc můžete v tomto případě škrtnout. Bude stačit, když se o nich tu a tam zmíní na svých online kanálech, a v zemi s 341 miliony obyvateli se značná poptávka najde. Obzvláště v době, kdy je příslušnost k republikánům nebo demokratům brána značnou části z nich jako něco skutečně definujícího. Můžeme tak pravděpodobně mluvit o obratu Trumpových tenisek minimálně v milionech dolarů, potenciálně i ve vyšších řádech.

Oznámení 3 řad svých bot den poté, co mu soud udělil vskutku obrovskou pokutu, bylo rozhodnuto pravděpodobně hodně narychlo — boty totiž budou reálně dostupné letos v srpnu. Chytré je ovšem v tom, že jeho příznivci budou mít nyní větší motivaci vyvážit soudní verdikt, který Trump označuje za „další politický hon na čarodejnice“. Trump, stejně jako Biden, žádá své příznivce o příspěvky na kampaň běžně a Američané jim posílají desítky milionů dolarů. Toto je příležitost, jak za své peníze dostanete něco, co budete moci využít každý den.

Jsou boty „Made in USA“?


Zdroj: gettrumpsneakers.com

Donald Trump prosazoval při svém prezidentsví pod heslem America First tarify na importované zboží a dokonce přiměl hrozbami sankcí některé americké společnosti, aby vrátily své výrobní závody na území USA. Jsou tedy jeho tenisky také „Made in USA“? To není dosud známo, jelikož to ale není psané nikde v produktovém detailu na webu, je velmi pravděpodobné, že nikoliv. Právě tím by se totiž Trump jistě rád pochlubil.

Nebyl by to problém, s kterým by se Trump potýkal jako první prezidentský kandidát. Barack Obama při své první kampani zjistil, že sehnat basketbalový míč vyrobený v USA je sci-fi. V té druhé pro změnu nesehnal dostatek v USA vyrobených bílých hrnků na jeho prodejní hit v rámci merche: hrnek s Obamovým rodným listem. 

Merch prezidentů začal už za Washingtona

V USA začal prodej merche spojeného s prezidenty už od toho první. Na inauguraci George Washingtona v roce 1789 se prý prodávaly odznáčky s deklamací: „Ať žije prezident G. W(„Long Live The President G.W“). Republikánská a demokratická strana využívá u prezidentských kampaní tisíce dobrovolníků, kteří chodí rozdávat letáčky osobně ode dveří ke dveřím. Merch, co si sami kupují, je pro ně jakousi akternativou k uniformě. I kvůli míře srostlosti identity mnoha lidí s jednou ze dvou tradičních partají ale najdete mnohem více lidí ochotných veřejně deklamovat, ke komu politicky náleží.

Přesto byl merch dosud spíše okrajovou položkou příjmů kampaní ve srovnání s finančními příspěvky od dárců.

Bidenovým hitem je v této kampani hrnek s jeho podobiznou, které se po nalití nápoje změní oči na červené, a navíc z nich šlehají laserové paprsky. Je to reakce na jeden z mnoha memů, který má Bidena znevážit. Do loňského léta přinesly aktuálnímu prezidentovi prodeje merche 700 tisíc amerických dolarů, zlomek ze 72 milionů dolarů, které tou dobou vybral na kampaň na darech.

Odhadujeme, že Donald Trump bude i díky svým teniskám v tomto ohledu úspěšnější už jen díky výrazně vyšší ceně jeho zboží. Na závěr se nicméně rozloučíme s raritou z minulé kampaně v roce 2020. V době „před zlatými teniskami“ měl totiž na svědomí nejbizarnější merch překvapivě právě Joe Biden. Prodával plácačku na mouchy s nápisem „Truth ove Flies“ (Pravda nad mouchami), byla to přitom reakce na situaci z debaty Kamally Harris a Mikea Pence ucházejících se o post viceprezidenta/ky. Na bílé vlasy Pence v průběhu televizního přenosu usedla moucha a vznikl z toho populární internetový meme. Plácaček se prodalo celých 35 tisíc kusů za 10 dolarů.

Zdroje: Biden Campaign, gettrumpsneakers, Guardian, Yahoo News, Washington Post

 


To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: