Meta prý zvažuje odchod svých platforem z Evropy. Nevěřte tomu, jde jen o plané výhrůžky

7. 2. 2022 | Petr Michl
Hrozí, že by Facebook, Instagram a další projekty Meta mohly zmizet z Evropy? Zuckerberg a spol. to naznačují v aktuální zprávě o hospodaření společnosti. ❌ Věřit tomu ale nejde.

Zdroj: magnapolonia.org

Aktuální kvartální zpráva o hospodaření společnosti Meta Platforms zažila přehnanou reakci na akciových trzích. Rekordní výdělky ve výši 118 miliard dolarů za rok 2021 nijak nezabránily vlně pesimismu poté, co Facebooku poprvé v historii poklesl počet denních uživatelů — a to z 1,930 miliard na 1,929 miliard. I když to bylo o mizerných milion, poklesla pak cena akcií ze 3. na 4. února o bezmála 20 %. Hluboko v útrobách dokumentu se nicméně skrývala další bomba: úvaha o tom, že Facebook, Instagram, Messenger, WhatsApp a spol. dost možná nebudou dostupné brzy v Evropě.

Veřejný dokument s výsledky hospodaření společnosti vytvořený pro americkou Komisi pro cenné papíry obsahuje i následující pasáž:

„Pokud nebudeme moci přenášet data mezi zeměmi a regiony, v nichž působíme, nebo pokud budeme omezeni ve sdílení dat mezi našimi produkty a službami, mohlo by to ovlivnit naši schopnost poskytovat naše služby, způsob, jakým poskytujeme naše služby, nebo naši schopnost cílit reklamy, což by mohlo negativně ovlivnit naše finanční výsledky. Například Privacy Shield, rámec pro předávání údajů, na který jsme se spoléhali v případě údajů předávaných z Evropské unie do Spojených států, byl v červenci 2020 Evropským soudním dvorem (ESD) prohlášen za neplatný. Kromě toho byly zrušeny i další základy, na které společnost Meta spoléhá při předávání těchto údajů, jako např. Standardní smluvní doložky (SSD), byly podrobeny regulační a soudní kontrole.

V srpnu 2020 jsme obdrželi předběžný návrh rozhodnutí ze strany Irské komise pro ochranu údajů (IDPC), které předběžně dospělo k závěru, že spoléhání se společnosti Meta Platforms Ireland na SSD v souvislosti s údaji evropských uživatelů nepředstavuje dosahuje souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR) a předběžně navrhl, aby takové předávání uživatelských údajů z Evropské unie na Spojené státy, by proto měla být pozastavena. Domníváme se, že konečné rozhodnutí v tomto šetření může být vydáno již v první polovině roku 2022. Pokud nebude nový transatlantický rámec pro předávání údajů přijat a my se nebudeme moci nadále spoléhat na standardní smluvní doložky nebo na jiné alternativní způsoby přenosu dat z Evropy do Spojených států, nebudeme pravděpodobně moci v Evropě nabízet řadu našich nejvýznamnějších produktů a služeb, včetně služeb Facebook a Instagram, což by podstatně a nepříznivě ovlivnilo naše podnikání, finanční situaci a výsledky hospodaření.“

Tato informace je víceméně zopakováním toho, co již řekla Yvonne Cunnane, která ve společnosti Facebook zastupuje pozice head of data protection a associate general counsel pro Irsko, během soudního přelíčení s IDC v Dublinu na podzim 2020. Uvedla tehdy, že zákaz přeposílání dat do USA by podle Cunnane mohl způsobit vážné narušení hospodářské soutěže. A dle vyjádření Facebooku neví, jak by pak mohl nadále poskytovat služby evropským uživatelům. Současně upozornila, že díky Facebooku jiné firmy vygenerovaly tržby v hodnotě 208 miliard EUR.

Štítky dokumentu: Facebook
Sdílejte tento článek:
Podobné články: