WebTop100 podcast: Jan Junek o UX webů a 200 let staré šumavské chalupy

25. 5. 2023 | Michal Mládek
Co to je maminka-babička test? Proč si Amazon může dovolit být ošklivým webem? A jaké je to vybudovat z ničeho uznávanou kavárnu a opravovat 200 let starou chalupu na Šumavě? I na tyto otázky odpověděl UX designer Jan Junek.

Jan Junek je předním českým UX designerem a webovým konzultantem, který stojí za konverzně nesmírně zajímavými projekty.

Honza je zároveň velmi podnikavý i ve zdánlivě vzdálených oblastech. S manželkou mají na svědomí vznik známé budějovické kavárny křížené s barem, Café Datel. Po jejím prodeji se vrhli na rekonstrukci 200 let staré šumavské chalupy, kterou můžete společně s momentálně asi 20 tisíci dalšími lidmi prakticky v přímém přenosu sledovat na instagramovém profilu Zapomenutá chalupa. Společně se známým lihovarníkem Martinem Žufánkem a výtvarníkem a hudebníkem Jaromírem Švejdíkem uvedli na světlo světa také speciální vydání Ginu od Žufánka, který dostal jméno Hvozd, jakožto reminiscenci na Honzovu milovanou Šumavu.

V rozhovoru se věnujeme především designu a výzkumu, což jsou ostatně obory, kterým se Honza věnuje nejintenzivněji. „Design a výzkum se dá dělat rozhodně mnohem lépe vzdáleně než gastronomie,” říká v kontextu rozhodnutí žít uprostřed nádherné šumavské krajiny, kde skutečně nejste v úplném centru dění.

Ve významné části rozhovoru se věnujeme směřování designových oborů, jakožto i problematice kvalitního zadávání zakázek. „Ve specifikacích zakázek se stále ještě více řeší popis toho, co se má vytvořit, a ne to, proč se to má vytvořit,” říká Jan Junek, který se své klienty snaží učit, aby velmi dobře věděli, co vlastně poptávají a jaké má mít projekt cíle.

Zajímavé je také zjištění, že podle posledního průzkumu Humans of UX existuje v ČR více než 600 UX profesionálů. „V Česku je nějakých 1200 firem, které mají obrat přes miliardu korun a dalších cca 6000, které mají roční obrat přes 250 milionů,” říká Honza a demonstruje tím silný nepoměr profesionálů a firem, které měly UX služby chtít využívat. „To, že se nám tímto nedostatkem nehroutí trh znamená, že jen malé procento těchto firem takové služby žádá,” dodává Honza.

Jaká další témata zazní v podcastu?

 • proč si Amazon může dovolit být ošklivým webem
 • důležitost inkluzivního designu
 • budoucnost AI ve světě, kde se lidé bojí obyčejných datových schránek
 • co to je maminka-babička test?
 • kdy a jak často má smysl testovat?

Přejeme příjemný poslech

 

Rozhovor najdete také na Spotify, stažení do mobilu pro poslech na cesty umožňují Google Podcasts nebo Apple Podcasts.

 

Tip redakce 

Ovečkárna je na českém e-commerce trhu velmi viditelný subjekt, který se v posledních letech pravidelně umisťuje na žebříčku nejrychleji rostoucích technologických firem střední Evropy od Deloitte, úspěšná je v soutěži ShopRoku od Heureky a její projekty slaví úspěchy také v rámci soutěže WebTop100. Co je ale nejdůležitější je, že jde o ekonomicky velmi výkonný projekt, který už zároveň nějaký ten pátek velmi intenzivně kouká i za hranice ČR.

V rozhovoru s Martinem Bernátkem, zakladatelem Ovečkárny, probíráme její začátky, kdy objížděli burzy s klasickým stánkovým prodejem, a identifikujeme bod zlomu, který znamenal počátek rozvoje byznysu s ovčími produkty v digitálním prostředí.

Na jaká témata se můžete v podcastu těšit?

  • Začátky Ovečkárny, okolnosti vzniku
  • Jak se Martin cítí v digitální komunitě
  • Zlomové momenty Ovečkárny
  • Hartenberg a přístup komunity k investici “od Babiše”
  • Přístup Ovečkárny k digitálnímu marketingu
  • Specifika cílových skupin Ovečkárny
  • Televizní kampaň
  • Přístup ke skladbě sortimentu
  • Mantinely růstu v CZ a expanze do zahraničí


Přejeme příjemný poslech. 

Rozhovor najdete také na Spotify, stažení do mobilu pro poslech na cesty umožňují Google Podcasts nebo Apple Podcasts.

Štítky dokumentu: E-Commerce Podcast

To nejlepší z moderního marketingu každý pátek do vašeho inboxu.

Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?
Podobné články: